Tipy, kde ušetřit v domácnosti

Také máte každý měsíc pár dní před výplatou pocit, jakoby vaši peněženku vysávala nějaká záhadná síla? Jaksi se vám nedostává hotovosti a nezbývá než sáhnout do rezerv. Stále častěji si kladete otázku, kde a jak ušetřit. Pomůžeme vám.

Shrneme si pár tipů, kde můžete ušetřit peníze. Budete-li je dodržovat, možná zjistíte, že rezervy stále ještě existují a vaše finanční situace není tak zlá, jak se na první pohled zdá.

 • Každý den si zapisujte všechny výdaje za potraviny i další věci, které kupujete, a na konci měsíce je podrobně, položku po položce, proberte. Určitě zjistíte, že jste si pořídili spoustu zbytečností. Ty příště omezte.
 • Pokud jezdíte do práce autem, vyměňte ho za městskou hromadnou dopravu. Ušetříte tím ročně tisíce korun. Legitimace na MHD je pořád levnější než benzín.
 • Chodíte v práci na oběd do restaurace? Zkuste si nosit připravené obědy z domova, vyjde vás to mnohem levněji.
 • Nakupujete každý den? Jděte jednou za týden, třeba o víkendu, na velký nákup, který provedete podle předem připraveného seznamu. Denně si dokupte už jenom drobnosti potřebné k tomu, co budete zrovna vařit.
 • Opusťte zastaralé placení složenek. Kromě toho, že ušetříte čas strávený ve frontách na poště, nebudete muset platit poplatky za ně. I když zdánlivě nejsou vysoké, každá koruna se počítá. Internetové bankovnictví je levnější.
 • Porovnejte si náklady vedení účtu u jednotlivých bank a rozhodněte se pro tu, která bude pro vás a váš systém plateb nejvýhodnější. Vyměnit zaběhané zvyky se někdy vyplatí.
 • Dárky pro své blízké vybírejte uvážlivě. Věc za 200 korun může udělat stejnou radost jako věc za 2 tisíce. A protože čas jsou peníze, vydejte energii peněz, které ušetříte, na čas, během kterého si promyslíte, co by vaše blízké skutečně potěšilo. Tedy nikoli předražený dárek koupený ve spěchu, ale promyšlená radost vybraná podle skutečných zájmů obdarovaného.
 • Vaříte vodu v rychlovarné konvici? Proti vaření na elektrické plotýnce vám sežere čtyřnásobek energie.
 • Používáte úsporné žárovky? Odečtěte si 80 % původních nákladů na svícení.
 • Odmrazujete pravidelně ledničku? Připočtěte si 30 % nespotřebované energie k dobru. S moderními úspornými ledničkami docílíte až o polovinu nižší spotřebu proti ledničce staré například 15 let.
 • Nevynechejte ani pračku. Snížením teploty praní lze ušetřit asi 25 % energie. Nové pračky mají mnohem nižší spotřebu vody. Perte jenom, když pračku skutečně naplníte. Používejte kvalitní značkové prášky, umožňují prát při nižší teplotě, čímž také šetříte energii.
 • Myčku možná ani nemáte, protože ji považujete za zbytečný luxus. Jenže pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou, ušetříte s myčkou až 60 % energie za ohřev vody, takže její pořízení stojí za úvahu, samozřejmě budete-li ji zapínat jenom plnou.
 • Pro vaření jsou nejúspornější indukční desky, za nimi v závěsu sklokeramika, pak plyn a nakonec litinové elektrické plotýnky. Snížit spotřebu můžeme použitím pokliček (o cca 30 %) a také používáním správným plotýnek přesně na rozměr hrnce (asi o 40 %).
 • I televize sežere dost energie. Nejméně si na ní pochutnává plazmová TV. Používejte u televize časovač, aby nesvítila zbytečně, když vy jste už dávno v říši snů. Odjíždíte-li na dovolenou, vypněte ji úplně.
 • Přemýšlíte o investici do nového počítače? Notebooky mají nižší spotřebu než stolní PC.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..