Lednice

Tip na výlet: zámek Lednice

Město Lednice má jen jednu nevýhodu. Leží na samém okraji na jihovýchodě republiky a proto z mnoha míst je daleko na jednodenní výlet. Zámek s rozsáhlým parkem a rybníky, ojedinělým minaretem i romantickou umělou zříceninou však rozhodně stojí za návštěvu.

Dnes státní zámek Lednice původně vlastnil rod Lichtensteinů, kterému v okolí patřily i rozsáhlé zemědělské pozemky a vinice na obou stranách nynější česko-rakouské hranice. Letnímu sídlu věnovali hodně pozornosti a tak vznikl nádherný zámek s krásným parkem plným květin, živých plotů, laviček a tichých zákoutí, jakož i síť rybníků a ramen řeky Dyje. Kontrastem k symetrickým zahradám je jakoby divoce rostoucí park kolem rybníků, kde ale každý strom či keř má své předem určené místo a vytváří tak oázu klidu i nyní, pro návštěvníky parku.

Lednice

Pohled na část zámku po vstupu do areálu

Na vzdálenějším konci rybníka, při současném rameni řeky, stojí impozantní stavba minaretu. Pokud po návštěvě tří okruhů prohlídky zámku už nebudete mít sil na okružní 5 km procházku k němu, můžete se nechat dovézt romantickou lodičkou po starém rameni řeky. Jistě vám potom zůstane dost sil na vystoupání celkem 302 schodů až na vrchní plošinu minaretu, která skýtá nádhernou vyhlídku na celý park i zámek a široké okolí z výšky 60 metrů, tedy nad korunami stromů.

Lednice

Pohled na minaret

Lednice

Pohled na minaret

Od minaretu se můžete vrátit pěšky zpět k zámku a kochat se exotickými rostlinami v zámeckém skleníku nebo se vybrat pěšky k uměle postavené romantické zřícenině pod názvem Janův Hrad, která sloužila ke krácení chvil majitelům zámku. Jelikož cestou na Janův Hrad se nejprve musíte vrátit zpět do parku, můžete zvolit kratší cestu lodičkou a od Hradu se vrátit pěšky do parku. Ušetříte síly i čas. Stejně můžete využít služeb jízdy kočárem taženým koňmi mezi zámkem a minaretem.

Lednice

Po parku se můžete projet v kočáře

Vstupné v Lednici

V rozsáhlém areálu se platí vstupné na jednotlivé okruhy prohlídky, při koupi dvou okruhů dostanete slevu. Stejně zaplatíte i vstup do skleníku, ale pro zahrádkáře a milovníky květin se to určitě vyplatí. Zpoplatněný je i výstup na minaret a vstup do Janova Hradu. Pohyb po zahradách a parku je zdarma.

Lednice

Nádherné výhledy ze 60 m vysoké plošiny minaretu

Možnosti občerstvení

Uhasit žízeň a hlad můžete mimo areál parku i v jeho areálu, hned za skleníkem nebo při přístavišti, při vodárně cestou na Minaret. Bufety stojí i pod minaretem a při Janově Hradě.

Lednice

Cestou na Janův Hrad lze spatřit všelico

Pokud si však dobře rozvrhnete síly na prohlídku celého areálu, můžete si prohlédnout část areálu, pak vyjít z areálu do města, kde můžete využít opravdu rozsáhlou síť restaurací a penzionů s různorodou nabídkou jídel a opět se vrátit na další etapu návštěvy tohoto opravdu skvostu.

Lednice

Janův Hrad, umělá romantická zřícenina

Lednice

Janův Hrad, umělá romantická zřícenina

Milovníci fotografování si v zahradách a parku jistě přijdou na své.

Doprava a parkování


Město Lednice leží mezi městy Břeclav a Podivín v Jihomoravském kraji a pro většinu bude autem přístupné po dálnici od Brna směrem na Bratislavu. V Podivíně sjedete z dálnice a za chvíli jste v Lednici. Téměř v celé Lednici je zákaz parkování, nicméně je tam dostatek volných placených parkovišť s cenou cca 10 korun za hodinu, resp. 50 korun na celý den. Nejvýhodnější je parkovat na největším parkovišti naproti vstupu do zámku. Je odtud všude blízko a v okolí je plno restaurací. Jen je třeba počítat, že od července do srpna je tu spousta aut a mnoho lidí. Od konce září se tento region vylidňuje a parkoviště jsou prázdné a zdarma.

Pokud vás návštěva areálu zámku Lednice nevyčerpala a ještě není tma a současně jste zahrádkář nebo milovník květin, vřele doporučuji navštívit zahradnictví Morávkovo. Leží na výpadovce směrem na Mikulov, na konci města na levé straně. Dvě obloukové haly a rozsáhlý nákupní park nemůžete minout a v sezóně je otevřeno i v sobotu a neděli. Kromě pěkných sazenic květin, révy nebo stromů zde dostanete široký sortiment hnojiv a postřiků či jiných zahrádkářských nezbytností.

Pokud cestujete z větší dálky a nestihli byste projít všechno za jeden den, doporučuji ubytování spíše v Břeclavi, než turisticky atraktivním a přiměřeně drahém centru Lednice. Parkovací poplatek, jak jsem zmiňoval, není drahý a být vázán na jízdní řád autobusů není optimální.

Zámek Lednice i park je udržován a rozhodně stojí za návštěvu nebo za zastavení se vždy, když jedete kolem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..