Sušení prádla v panelovém bytě

Máte spoustu mokrého prádla, které musíte někde usušit. Jenže kde? V paneláku bojujete s tímto problémem. Jakým způsobem sušit prádlo, aby sušení to bylo co nejefektivnější a sušák navíc nezabral příliš mnoho drahocenného prostoru?

Balkon či lodžie jako ideální sušárna

Panelové byty obvykle mají balkon či lodžii, kterou můžete využít buď k navrtání díry a umístění hmoždinky se šroubovacím háčkem na protilehlých zdech. Na háčky pak natáhnete šňůry, které můžete podle potřeby stáhnout. Další možností je navrtat a našroubovat na jednu boční zeď balkonu stahovací sušák. Vytáhnete ho, jakmile budete mít mokré prádlo, jindy ho stáhnete ke zdi, aby zabíral co nejméně prostoru. Pokud se vám nechce vrtat do zdí, můžete využít různé typy připevňovacích sušáků, které se dají umístit na zábradlí, a prádlo pak visí ve volném prostoru a nepřekáží vám na balkoně, který můžete využít jinak. Použít se dá i rozkládací sušák, ovšem za předpokladu, že vám nevadí, zabírá-li na balkoně prostor. Jenže balkonové či lodžiové řešení se dá provozovat jenom v létě. V zimě vám většinou nezbývá nic jiného, než sušit v bytě, tedy pokud nemáte zasklenou lodžii.

Koupelna bez oken zavání zatuchlinou

Nabízí se otázka, kde a jak v bytě sušit. Nejelegantnějším řešením je sušička, jenže ta se málokdy vejde. Obvykle je maximum komfortu v paneláku úzká pračka s vrchním plněním, která zabere co nejméně prostoru. Jako nejvhodnější místo pro sušení se jeví koupelna, jenže ty panelákové jsou bez oken. Z toho vyplývá, že sušení v nich není příliš efektivní, protože zde neproudí dobře vzduch. Něco jiného jsou cihlové činžáky, vybavené koupelnami s většími okny. V nich není problém natáhnout šňůry a usušit prádlo, i když může jít vzhledem k malému prostoru jenom o pár kousků. Prádlo zde ale bez problémů větrá a schne. V koupelně bez oken schne mnohem déle a navíc je cítit vlhkem a zatuchlinou, protože správně nevětrá.

Související:  Tekoucí voda jako samozřejmost

pradlo

Zahoďte staré a nevzhledné monstrum

Proto nezbývá než opustit myšlenku sušení v koupelně a soustředit se na ostatní místnosti bytu. Ideální je komora, kde prádlo nikomu a ničemu nepřekáží. Pokud ji nemáte, nezbývá než obětovat část prostoru kuchyně, obývacího pokoje či ložnice. V některé z těchto obytných místností navrtat díry do zdi a do hmoždinek umístit stahovací sušák. Pokud si ale nechcete hyzdit zeď, zbývá jediné a nejčastěji volené řešení v podobě rozkládacího sušáku, který umístíte podle potřeby v chodbě či místnosti, kde dobře proudí vzduch. V okamžiku, kdy prádlo doschne, sušák složíte a uklidíte. Že vás ale starý obrovský a nevzhledný sušák už štve? Porozhlédněte se po novém, který bude vašemu bytu přímo na míru.

Různé typy pro každé použití

Nejdříve si rozmyslete kolik prádla a kde budete sušit. Tím se bude řídit váš výběr nového sušáku. Berte v úvahu všechny jeho parametry. Tedy v první řadě kapacitu, která bývá v rozptylu 10–30 metrů. Pro početnější rodinu je lepší vybrat větší sušák, páru nebo samostatné osobě stačí menší kapacita. Dalším podstatným parametrem je nosnost. Lepší a bytelnější sušáky na svých bedrech bez potíží unesou i 10 kg prádla. Existují ovšem i variabilnější sušáky vybavené různými výklopnými křídly. Na ně se třeba dají namontovat i pruty určené pro drobnější kusy prádla. Opominout byste neměli ani kvalitu a povrch prutů věšáků, na které budete prádlo umisťovat. V nabídce jsou například stropní sušáky, které se hodí třeba do chodby. Drobné kousky prádla se dají pověsit na sušák umístěný na radiátor. Výborné jsou několikapatrové sušáky, které pojmou velkou kapacitu. V menších prostorách uvítáte svinovací nebo-li samonavíjecí sušáky.