Stěhujete se? Ovocné stromy mohou jít s vámi.

Stává se běžnou praxí, že se lidé během svého života několikrát přestěhují do jiného bytu nebo domu. Nejen po ukončení vzdělání a založení rodiny, ale i při změně zaměstnání nebo výrazné životní změně. S sebou si lidé berou své osobní věci, často nábytek a elektrospotřebiče. Věděli jste, že si můžete při stahování s sebou vzít i své oblíbené ovocné keře a stromy a zasadit si je v nové zahradě? Popsaný postup využijete i když zůstáváte bydlet na stejném místě, jen měníte jednu zahradu za druhou.

Stromy se sázejí nejčastěji brzy na jaře nebo na podzim. Sázení stromů z ovocných školek přijde každému samozřejmé. To ale neznamená, že se nedají sázet stromy starší. A tedy dají se i přesazovat. Tedy vykopat ze zahrady a přenést je na nové místo.

vykopání staršího stromu

Platí zásada, že čím je strom starší a větší, tím větší kus kořenového balu musíme vykopat. Protože aby se starý strom uchytil na novém místě, potřebuje dostatečně velký kořenový systém, aby ho dokázal vyživovat. V naší praxi se nám podařilo přestěhovat několik ovocných stromů ve věku 5 až 8 let.

Kolem kmene stromu jsme plochým rýčem udělali kruh o průměru přes metr, kterým jsme přesekli všechny kořeny, přesahující z tohoto kruhu. Potom jsme opatrně odstranili zeminu tak, abychom co nejméně poškodili kořeny přesazovaného stromu. Výborným pomocníkem je štychar, který je úzký, ale dlouhý a dovolí nám jít do hloubky. Hrubší kořeny je třeba odseknout sekerou nebo přepilovat elektrickou zahradnickou pilkou. Když je strom venku, kořenový systém opatrně zbavíme zeminy. Strom tak bude lehčí na přenášení a převoz, jednak se ke kořenům dostane čerstvý substrát, který mu dopřejeme v nové zahradě.

třešeň na novém místě

Nevýhodou přesazování staršího stromu je fakt, že musíte kopat dvě jámy, přičemž vykopání starého stromu trvá mnohem déle, než jeho zasazení na novém místě. Získáte tak ale dvě výhody.

Tou první je fakt, že pokud máte své oblíbené odrůdy ovoce a stromky jste sázeli jen před pár lety, téměř okamžitě máte tytéž osvědčené stromy ve své nové zahradě.

staré stromy v nové zahradě

Druhou je skutečnost, že už první rok vypadá vaše nová zahrada, jako kdybyste v ní pracovali už léta. Zdobí ji hezké vzrostlé stromky. Celé postup má ale jednu nevýhodu. Pokud stromy přesazujete na jaře, nemůžete jim dovolit, aby zakvetly a všechny květiny musíte ze stromů odstranit. Čerstvě zasazené stromy potřebují upevnit svůj okleštěný kořenový systém, ale kvetení a plození by je vysililo a mohli byste o stromy přijít. No na druhý rok se již znovu můžete těšit z bohaté úrody svých oblíbených druhů. Pokud se tedy stěhujete, není důvod, aby vaše oblíbené ovocné stromy nešly s vámi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..