Stále více přibývá důchodců, kteří musí čelit exekuci

Exekuce není už dávno jen postrachem lidí v produktivním věku, ale stále více častěji postihuje i důchodce. Jak je vlastně možné, že i důchodce se dostane do dluhů a nedokáže plnit svoje závazky? Bohužel, starší lidé bývají terčem nejrůznějších podvodníků, a tak se nejčastěji zadluží na prodejních zájezdech, při nákupu dovolené, půjčkách pro děti či zárukách za jejich půjčky. Exekuční srážky musí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) provádět ze všech druhů důchodů starobních, invalidních i pozůstalostních. Neustále roste počet lidí, kteří do důchodového věku již vstupují s dluhem. Pobíráním důchodu se na splácení exekuce nic nemění a srážky z důchodu může ČSSZ ukončit až po úplném zaplacení dluhu včetně úroků a nákladů exekučního řízení. Podle posledních statistik se průměrný věk důchodců zatížených exekucí pohybuje kolem 67 let a řada z nich také podává žádost o osobní bankrot, což ovšem na druhou stranu není vůbec jednoduché. Důchodci se tak nejen výší svého důchodu, ale i dluhy propadají hluboko do chudoby.

 

Jak vyžít s důchodem zasaženého exekucí?

 

Očekávat, že se o člověka v důchodu postará pouze stát je více než naivní. Na důstojně strávené stáří si musí každý našetřit sám po dobu svého života jak vlastními úsporami, tak i využitím různých fondů a pojištění, které vložené finanční prostředky alespoň něco málo zhodnotí. Jak si má tedy člověk s penzí a exekucí na krku poradit? Nezbývá než – půjčit si. Pokud nemáte dostatečné finanční rezervy nebo jejich výše nestačí na pokrytí celého dluhu, pak je jistě půjčka zcela ideálním řešením. Na finančním trhu působí řada nebankovních společností, které vám dokáží jednoduchým a snadným způsobem zprostředkovat půjčku, kde nemusíte uvádět ani účel použití peněžních prostředků. Takovou půjčkou je například Půjčka Zaimo – okamžitý úvěr v rekordním čase, která se řadí mezi kvalitní okamžité online úvěry. Žádost o půjčku podáte na internetu a ta je ihned schválena plně automatizovaným systémem. Nikdo vás nebude zbytečně zatěžovat skenováním dokladů, peníze jsou ihned odeslány na bankovní účet. Ani případný záznam v registru dlužníků není překážkou. S půjčkou můžete snadno vyplatit své závazky ještě daleko dříve než dojde k exekuci a ušetřit si tak úplně zbytečné poplatky za náklady exekučního řízení.

 

Znáte výši nezabavitelné částky?

 

Jakmile se člověk dostane do důchodového věku, měsíční příjmy, na které byl zvyklý ze zaměstnání rapidně poklesnou. Chcete si porovnat jak jste na tom vy, s výší svého důchodu a na jaký důchod si Češi průměrně přijdou? Z nejnovějších průzkumů vyplývá, že muži jsou na tom tradičně lépe než ženy, přestože se každoročně částka důchodu neustále zvyšuje. Případy důchodců, jež nejsou schopni dostát svým závazkům proto musí řešit ČSSZ, která dále provádí srážky důchodů nařízených exekutorem. Ta nejprve bez ohledu na výši důchodu stanoví tzv. nezabavitelnou částku, což je suma, jež vás nesmí dostat pod hranici existenčního minima. Když je exekuce uhrazena, důchod se vyplácí opět v plné stanovené výši, tedy bez srážek.

 

V posledních letech se důchodci stávají jednou z nejzadluženějších skupin obyvatel a není výjimkou, že do důchodu odchází stále častěji i lidé v exekučním řízení. Odchodem do důchodu se nikdy exekuci nevyhnete.Označení:  

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..