Senioři, pozor na dluhy kvůli vašim potomkům

Také senioři se často potýkají s velkými finančními problémy, a to i v případě že mají levné bydlení v paneláku, které je z pohledu životních nákladů velice výhodné. Výše starobních důchodů není nijak velká, a když z ní mají hradit veškeré své potřeby, obvykle jim toho na živobytí mnoho nezbude. Přesto často neodolají tlaku příbuzných, kteří potřebují peníze a dokonce jim dovolí, aby si na jejich starobní důchod půjčili peníze. Může nastat případ, a rozhodně se nejedná o žádné výjimečné situace, kdy pak rodina nemá peníze, přestane platit a splátky musí hradit senior.

Vždy je třeba nechávat si rezervu

Proto by si senioři měli dávat velký pozor v těchto případech. Pokud už svolí k tomu, že si na svůj pravidelný příjem pro své příbuzné půjčí nějakou sumu peněz, měli by za to chtít nějaké záruky. A ještě lépe, měli by si skutečně pravdivě a reálně spočítat své výdaje na bydlení, léky a potraviny a uvědomit si, jaká částka jim reálně zbývá. Měsíční splátka půjčky by rozhodně neměla být vyšší, než tato částka, spíše naopak, čím nižší, tím lépe. I v případě, že by rodina přestala platit, byli schopni půjčku splácet a ještě by jim třeba zůstala nějaká, byť malá rezerva.

time-is-money

Neplnění závazků nemusí být zlý úmysl

Přestože jim totiž rodina dá nějaké záruky, nikdy nemají 100% jistotu, že je také splní, a proto je vždy dobré reálně zhodnotit svoji situaci a nebrat si větší sousto, než jsou schopni splácet. Často totiž nemusí jít o zlý úmysl neplatit ze strany rodiny a nejbližších příbuzných, ale někdo z rodiny či přízně přijde o práci a ze dne na den se dostane do situace, kdy své závazky nebude schopen platit. Senior pak zůstane na veškeré splácení sám. Uplatit splátky půjčky z důchodu je přitom velmi těžké, takřka nemožné.

Lepší je raději neriskovat

Seniorovi pak reálně hrozí dluhová past. Nesplácené půjčky se navyšují o úroky, věřitelé mohou zprostředkovat tyto pohledávky firmám, které se zabývají správou a vymáháním pohledávek nebo dokonce exekutorům. Pak už je samozřejmě pozdě. Může dojít k uvalení exekuce na důchod. I ty bohužel v posledních letech rostou. Proto je třeba vždy pečlivě hlídat, aby taková situace nenastala a raději neriskovat a nebrat na sebe příliš velké závazky.

Své možnosti zvažujte realisticky

Různé studie přitom říkají, že jsou to právě závazky, které senioři přebírají za svoji rodinu, se často stávají příčinou, proč upadnou do dluhů a nejsou schopni se z nich vymotat. Zatímco své potřeby a možnosti splácet senioři hodnotí správně a realisticky, kvůli své milované dceři, synovi, nebo vnoučatům si jsou schopni na sebe vzít těžký úkol v podobě splátek závazků, které se mohou ukázat jako příliš velké. Na to by si proto senioři měli dávat velký pozor a i tady uvažovat realisticky a nenechat se přemluvit k něčemu, co by se jim mohlo vymstít. Měli by také počítat s tím, že i oni mohou mít nečekané výdaje, například se jim rozbije auto, domácí spotřebič, budou muset podstoupit nákladné léčení. Proto by měli být ve svých odhadem rozumní a počítat s rezervou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..