Podlahy: Jaké jsou do bytu nejlepší?

Pokud právě rekonstruujete byt nebo dokonce kupujete nový, máte jedinečnou šanci zařídit si všechno podle svých představ. Jak? Vezměme to pěkně od podlahy, a to doslova.


Prostředí svého bytu můžete hodně ovlivnit už tím, jakou si pro něj vyberete podlahu. Roli při výběru samozřejmě bude hrát otázka, do jaké místnosti je podlahová krytina určená a jakou péči jí jste ochotni věnovat. Ohled byste měli brát i na to, zda si chcete do bytu instalovat podlahové topení, nebo chováte-li psa.

Praktická dlažba

Z hlediska údržby je nejpraktičtějším řešením dlažba. Velmi lehce a rychle ji setřete teplou vodou s pár kapkami saponátu. Když se vám na ni něco rozlije, nemusíte lomit rukama, stačí mít po ruce hadr. Hodí se do koupelny a na WC, na chodby, ale i na terasy, balkony a do vstupní haly, případně do kuchyní do prostor kolem kuchyňské linky. Její dobrá tepelná vodivost ji předurčuje pro podlahy, do nichž se zabudovává topení.
+ snadná údržba, dobrá tepelná vodivost
– studený dotyk, tvrdost

Laminát

Dobrá odolnost proti opotřebení a bezproblémová udržovatelnost, to jsou dvě významné vlastnosti mluvící ve prospěch laminátové podlahy. K tomu můžeme ještě přičíst příznivou cenu například v porovnání s dřevěnými parketami a je jasné, proč jsou laminátové podlahy velkým favoritem třeba v kuchyních. S úklidem si není třeba lámat hlavu, stačí mít po ruce koště, vysavač nebo mop. Příjemná je možnost výběru různých odstínů a vzorů, oblíbená je třeba imitace právě zmiňovaných dřevěných parket. Dobře vedou teplo, takže jsou vhodné i pro podlahové topení.
+ jednoduchá údržba, dobrá tepelná vodivost, antistatické, nehořlavé, odolné UV záření, snadno se pokládají
– špatně tlumí nárazy a hluk, kratší životnost v porovnání se dřevem, vzhled – obvykle jen imitace dřeva

Linoleum

Návrat do našich domácností prožívají také linolea. Zatímco ta stará jsme ještě nedávno vyhazovali, dnes už máme novinky mnohem vyšší kvality. Jde zejména o mnohem ekologičtější marmolea vyráběná ze 100 % přírodních materiálů.
+ dobře zvukově a tepelně izoluje, snadno se udržuje, vhodný i pro alergiky, prakticky nezničitelné
– působením UV záření může dojít ke změně odstínu, vysokou vlhkostí se může deformovat

Není nad dřevo

Dřevěná podlaha je ideální volbou vzhledem ke svým tepelným a izolačním vlastnostem a trvanlivosti. Dobře položené vydrží několik generací, je ovšem třeba vzít v úvahu její podstatně vyšší finanční náročnost. Výhodou je také možnost penetrace a impregnace takové podlahy. Úvahy o dřevěných parketách ovšem opusťte v případě, že nemáte chuť trávit hodiny jejich leštěním, či máte psa s ostrými drápy.
+ dlouhá životnost, příjemný teplý dotyk, tlumí nárazy a hluk, jsou pružné pro nohy při došlapu, mají přírodní vzhled
– pokládání je náročné, snadno se mechanicky poškodí, jsou náročné na údržbu, působením UV záření může dojít ke změně barvy

Korek

Korek dnes mnoho lidí vyhledává kvůli jeho ekologickým a také tepelně-izolačním vlastnostem. Výhodou korkových podlah je jejich tvarová paměť, a to i při zatížení. Navíc je odolný halaproti vodě, protiskluzový a nehořlavý. Když ještě připočteme, že jde o antistatický materiál, který nenapadají roztoči, a tím pádem je vhodný i pro alergiky, máme v ruce takřka ideální podlahu, jejíž jedinou nevýhodou je barevná nestálost.
+ tepelně-izolační vlastnosti, antistatický, nehořlavý, odolný vodě, protiskluzový, tvarová paměť
– barevná nestálost

Lité podlahy

Lité betonové podlahy se hodí hlavně do míst s vysokou zátěží, například do garáží nebo dílen. Snadno se aplikují a tvoří hladkou a odolnou povrchovou vrstvu, která se bez potíží ošetřuje.
+ snadná údržba, vysoké zatížení
– hodí se jen do určitých prostor


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , , ,

4 komentářů ke Podlahy: Jaké jsou do bytu nejlepší?

 • Václav  napsal:

  No, ale oproti linu či dlažbě se dají na litou podlahu dát i nátěry, které vypadají dobře. Pak můžete mít litou kdekoliv. I pryskyřicové povrchy jsou dobré.

 • Emanuel  napsal:

  Do větších bytů se nebojte použít betonovou podlahu, která je velmi rychle realizovaná, vyhnete se jakýmkoliv nerovnostem. Je také velmi vhodná pro instalaci podlahového topení:

 • ekutil.cz  napsal:

  Vždy záleží na místnosti, na to jestli bydlíte v paneláku či rodinném domě, máte zvířata či ne. Hlavním kritériem je dnes taky cena versus výkon.

 • PLISKA-PODLAHY  napsal:

  To souhlasím, ale kvalitní podlaha vydrží i děti i zvířátka. Pravda, že cena je v tomto velmi důležitý faktor.

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..