Panelák versus cihlový dům: Co je lepší?

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří se rozhodují, kam půjdou bydlet a volí mezi alternativou cihlového domu a paneláku, neškodí si nestranně probrat jejich výhody a nevýhody.

 

Volte jednu lokalitu

Ideální je vybíráte-li mezi dvěma či více byty v určité lokalitě, protože jakmile se každý z nich nachází někde jinde, začnou chtě nechtě hrát významnou roli vaše pocity z konkrétní čtvrti. Jedna z nich se vám zkrátka bude líbit více, protože bude mít třeba příjemnější okolí, více parků apod. Potom přestanete být skutečně objektivní a nakonec možná zvítězí méně výhodný a méně pěkný byt jenom kvůli tomu, že se nachází ve čtvrti, kde jsou třeba o něco lepší nákupní možnosti. Na startu byste měli mít dvě naprosto srovnatelné možnosti.

Vezměte si tedy situaci, že se vám nabízí možnost jít bydlet v rámci jedné městské čtvrti buď do panelového domu, nebo do cihlového domu. Jaká plus hrají ve prospěch cihel? Musíme v tomto případě rozlišovat ještě dvě kategorie cihlových domů, a sice starší činžovní domy různého stáří a cihlové novostavby ze současnosti nebo minulých let.

Co přináší cihlové činžovní domy?

Ve prospěch starší činžovní zástavby hovoří především nižší cena než u novostaveb. Většinou jde o bytovou zástavbu s velmi výhodnou polohou vzhledem k dopravnímu spojení nedaleko centra. Často jde o místnosti s vyššími stropy, tedy vzdušné (je ovšem třeba vzít úvahu jejich využitelnost v dnešní době, kromě patra na spaní nebo knihovny na celou stěnu či polic na míru zase nejde o žádnou příliš velkou výhru – musíte vzít úvahu, že budete vytápět místnosti s vysokými stropy a teplý vzduch stoupá nahoru). Na druhou stranu dobře udržované byty v této kategorii mívají kvalitní parketové podlahy a masivní dveře. Nevýhodou bývají staré rozvody vody, elektřiny. Topení bývá často lokální plynové (vafky) nebo elektrické (akumulační kamna). Okna bývají starší a mohou způsobovat únik tepla nebo dokonce zatékání. Sklepy bývají obvykle vlhké, společné domovní prostory nejsou příliš přátelské, ne vždy je také v domě výtah. Na druhou stranu rekonstruované starší činžovní domy nabízejí veškerý komfort – nová okna, samostatný plynový kotel pro byt, často dodatečně dobudovaný výtah atd., ovšem vyšší komfort se samozřejmě projevuje v ceně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Novostavba bývá bohužel drahá

Cihlové novostavby zaručují kvalitní provedení v oblasti výběru materiálů, různé typy bytů odlišně řešené, takže máte skutečně na výběr, co pro vás bude nejvhodnější. Obvykle je k dispozici vlastní garáž, často terasa. Zástavba bývá spíše na okrajích měst, což znamená horší dopravní dostupnost, ale na druhou stranu také jste blíže přírodě. Nedochází k větším únikům tepla, protože domy mívají kvalitní zateplení a nová okna, domy jsou vybaveny výtahem. Na druhou stranu to vše se promítá do výrazně vyšší ceny. Nevýhodou je někdy chybějící infrastruktura (nákupní možnosti, lékař, doprava). Někdy může být nevýhodou i nedostatek soukromí kvůli společným terasám apod. Byty jsou různé, pokud není architektonické řešení dobré a vyvážené, některé byty mohou být třeba stále na slunci, jiné zase jenom ve stínu apod. Režie těchto bytů je drahá, zejména energie a další služby.

panelák

Panelák rozhodně není špatnou volbou

A jak je to s panelovými domy? Pro jejich využití hrají zejména nižší měsíční náklady, které mohou proti cihlovým domům spadnout až o několik tisícovek měsíčně, za což nám naše peněženka velice poděkuje. Na druhou stranu pomyslných vah ale musíme postavit i některé nevýhody, například menší prostory. Většinou jsou prostory sice menší, ovšem bývají účelně navázány na sebe, nejsou zde žádné hluché prostory jako v činžovních cihlových domech, každý kout bytu je účelně zařízený. A fotbalový stadion k životu skutečně nepotřebujete. Také bývá v domě vždy výtah, u větších a rozlehlejších panelových domů i více výtahů. A s některými nevýhodami panelového bydlení se dá docela dobře vyrovnat. Na co je třeba dát při výběru panelového bytu pozor? Na starší jádra, která bývají umakartová – je nutno je vyzdít, také je často nutné investovat do kvalitnějších vchodových dveří bytu. Velkým plusem jsou nová plastová okna a zateplení, obojí znamená nižší výdaje za energie. Není dobré vybírat si byty v přízemí (lákadlo pro zloděje) ani pod střechou – v létě příliš velké teplo, případné zatékání atd. Argumentem nejsou ani tenké zdi a tím nedostatek soukromí – u cihlových novostaveb nejsou zdi o nic tlustší, plně izolují od hluku jen staré činžovní domy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


6 komentářů ke Panelák versus cihlový dům: Co je lepší?

 • Byty  napsal:

  Skvělou lidskou vlastností je chtít vždy to, co má někdo jiný. Oboje byt i dům má svoje výhody – někdo si naopak nemůže dovolit ani jedno a je v pronájmu. Nakonec se každý rozhoduje spíše podle finanční situace.

 • […] v Praze může být často levnější alternativou. Bydlení v ubytovnách nevyhovuje každému a pohodlí pronajatého bytu vyváží jeho cenu. Zejména, pokud se za prací přestěhuje manželský […]

 • Lucie  napsal:

  Myslím si, že novostavby nemusí být nutně drahou variantou. Dá se ušetřit na energiích, když se člověk trochu porozhlédne a najde vhodný byt. Myslím si, že novostavby za městem jsou v pohodě, když nejsou úplně daleko, pár minut dojíždění ještě nikdy nikoho nezabilo a navíc je tam větší klid:)Třeba některé novostavby mi přijdou fajn, bývají v dobrých lokalitách, ne úplně mimo město, takže člověk najde v blízkosti lékaře, obchody, školy, školky… Výhodné obzvlášť když má člověk rodinu a alespoň trochu vkus.

 • Kristýna Jankovičová  napsal:

  Ahoj,
  chtěla bych tak trochu souhlasit s Lucií. My jsme nyní řešili podobné dilema, plánujeme stěhování do Prahy, a protože máme 2 děti a psa, zvažovali jsme variantu koupě domu příp. staršího bytu a novostavby. Vzhledem k tomu, že nechceme ani do centra, ale ani do úplného okraje Prahy, zaujali nás projekty novostaveb, které se v posledních pár letech objevují v řadě městských částí. Hledáme bydlení, které by bylo dostupné, s dobrou občanskou vybaveností a současně s možností vyžití pro děti.
  Konkrétně nás projekt v přažské Hostivaři: http://www.prazskahostivar.cz/nove-byty-v-hostivari/bydleni-v-koti-hostivar/
  Byty jsou realizovány v duchu energeticky úsporných bytů, použití přírodních kvalitních materiálů a moderního designu.
  Prohlídka nás teprve čeká, ale zajímalo by mne zda někdo máte zkušenosti s tímto typem bydlení. Zda vyhovuje a zda se jedná o dobrou investici 🙂 Na internetu to vypadá nádherně, tak jsem zvědavá jaká bude skutečnost 🙂 Díky všem Kristýna

 • pro Kristýnu  napsal:

  Ahojky, také hledáme bydlení v Praze, zaujala nás podobná varianta, my zatím preferujeme lokalitu Modřan. Dcera je nemocná, a tak ani tak neřešíme cenu, ale kvalitu bytů. Jestli už jste tam byli, docela by mne zajímalo, jak se vám líbilo. Kdyby si chtěla ozvi se mi prosím, e-mail: Jarkak2102@seznam.cz

 • pro Kristýnu  napsal:

  zapomněla jsem odkaz, takže ještě dodávám: http://www.kotihyacint.cz/nabidka-bytu/budova-f/patro/?np=2
  omlouvám se.

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..