Osvětlení v bytě: Na co myslet aby naše oči byly v pohodě?

Ačkoli většina z nás má velmi dobré představy o zařízení bytu, s plánováním osvětlení to už mnohdy bývá horší. Míváme o něm jenom mlhavé představy, a tak se může stát, že nám systém lamp nebude vyhovovat. Jenže v okamžiku, kdy je byt dokončen, už je většinou pozdě dělat v osvětlení nějaké zásadní změny.

Svět vnímáme hlavně zrakem

Případné úpravy by totiž mohly znamenat i zásah do elektroinstalace. Proto když si budujete elektroinstalaci, měli byste si přesně promyslet i to, co a kde budete v jaké místnosti dělat. Z toho zákonitě vyplynou i požadavky na osvětlení jednotlivých místností. Vždy si uvědomte, že z 80 % vnímáte svět zrakem, takže je třeba, abyste ve svém domácím prostředí měli skutečně kvalitní podmínky pro zrakové vjemy.

Pozor na oslnění

Světlu a jeho charakteru bychom měli věnovat zvýšenou pozornost. Jde především o výkon zraku. Správná intenzita osvětlení v místnosti nám umožní lépe a jistěji rozeznávat jednotlivé předměty. Při instalaci a volbě osvětlení proto musíme brát v úvahu, jak vhodně zabránit oslnění. Světlo, které oslepuje, působí velmi rušivě a namáhá oči.

Správná reprodukce barev, jas a intenzita

Abychom se v místnosti cítili příjemně, důležitá je také pohoda našeho zraku. K té přispívá hlavně správná reprodukce barev, která se vyjadřuje indexem reprodukce barev. Žárovka mívá index reprodukce barev kolem čísla 100, u jiných světelných zdrojů se pohybuje většinou v oblasti nižších hodnot. Důležitý je i jas světla.

křeslo

Jakou intenzitu by vlastně mělo domácí osvětlení mít? U kanceláří se orientujeme evropskou normou EN 12464, která určuje osvětlení na pracovišti jako minimálně 500 luxů. Přitom lux tvoří světelný tok jednoho lumenu, který dopadá na plochu jednoho metru čtverečního.

Druhy osvětlení a jejich funkce

Za další má na celkový dojem v místnosti velký vliv barva světla, kterou má jeho zdroj, také rozložení světel a stínů v místnosti a v neposlední řadě i design svítidel. Jaké úkoly vlastně světlo v místnosti má? Centrální celkové osvětlení zajišťuje přiměřený jas celého prostoru. Místní osvětlení je doplňkem určeným pro různé práce, například čtení, psaní, pracovní prostor v kuchyni, jídelní stůl a nakonec také bodové osvětlení, které zpříjemní atmosféru v prostoru.

Související:  Na co se vyplatí si půjčit

Mozaika různých druhů

Vzhledem k tomu, že všechny tři zmiňované úkoly nemůže splnit jediné světlo, nezbývá nám než si jich v místnosti nainstalovat více.

Například v obývacím pokoji si pořídíme centrální lustr, dále stojanovou lampu umístěnou u křesla, kde obyvatelé domácnosti často čtou a nakonec třeba ještě solnou lampu na vhodné místo pro dotvoření atmosféry.

V koupelně zase stropní osvětlení doplní bodová světla na zrcadlech.
V kuchyni je dobré oddělit světlo padající na strop od světla směřujícího dolů na jídelní stůl. Vhodná je možnost regulace intenzity světla. Nad pracovní plochu kuchyňské linky je potom nezbytné umístit zářivky.

Máme-li ložnici vybavenou pouze postelemi, postačí stolní lampičky, jsou-li zde i prostory k ukládání prádla a šatstva, je dobré osvítit vhodnou lampou či lustrem i je.

Vybírejte osvětlení pečlivě a s rozmyslem. Raději investujte i vyšší částku, budete-li si jisti, že svítidlo skutečně ve všech ohledech vyhovuje vašim požadavkům.