origami

Origami: Originální dekorace do bytu

Chcete si do svého bytu pořídit originální dekorace za pár korun? Potom si vyzkoušejte japonské skládanky origami. S minimálními náklady docílíte skutečně výjimečného efektu. Vámi zhotovené květiny či ptáky budou návštěvy, které k vám zavítají, jistě obdivovat a závistivě po nich pošilhávat.

 

Papírové skládanky patří do svatyní

Co to vlastně origami je? Slovo je vytvořeno z japonského oru, tedy skládat, a kami, což znamená papír. Jde tedy o umění skládat papír. Japonci se seznámili s výrobou papíru zhruba někdy na počátku 1. tisíciletí n. l. u Číňanů, ovšem kdy je poprvé napadlo využít tento nový materiál k výrobě fascinujících papírových zvířátek a květin, ale také dalších objektů, to bohužel nikdo netuší. Většina odborníků na origami ale klade počátky této umělecké disciplíny zhruba do období 9. století n. l. Tehdy se papírové skládanky stávají součástí výzdoby šintoistických svatyní.

Tvořit umí i malé děti

Teprve někdy v 17. století se tvorba papírových objektů stává záležitostí širokých mas, nicméně za skutečné umění ji Japonci označují až v průběhu 19. století. Za základ návodů pro oblíbené skládanky všichni začali považovat knihu Senbazuru orikata pocházející z roku 1797. Ta je prokazatelně první publikací obsahující přesné popisy toho, jak zhotovovat skládanky. I díky ní se skládání rozšířilo natolik, že ty jednodušší formy ovládají i malé děti.

Tradiční i moderní podoba

Při tradiční origami byste neměli použít nic než papír a svoje šikovné ruce a s jejich pomocí vytvořit dokonalou krásu. Moderní origami už ovšem umožňuje i stříhat, lepit, barvit a různě upravovat, skládat objekty z více kusů, doplňovat je přírodninami. Máte-li chuť si i vy vyzkoušet, co to obnáší, můžete se porozhlédnout po návodech na jednodušší origami. Některé jsou dostupné přímo na internetu, také na našem trhu vyšla řada publikací s touto tematikou.

Potřebujete papír, návod a trpělivost

Co budete ke skládání potřebovat? Především papír, a to takový, aby byl ohebný i pevný zároveň. Abyste znásobili efekt skládanky, měl by být barevný. Papíry s nejvhodnějšími vlastnostmi pro tvorbu skládanek se dají objednat na internetu, ale nabízejí je i některá specializovaná papírnictví a výtvarné potřeby. Tyto originální papíry pro origami se vyrábějí z cukrové třtiny, moruše či bambusu, aby byly dostatečně pevné, ale přitom ohebné. Máte-li správný papír a návod, jediné, co teď potřebujete, je trpělivost.

Oživte si interiér papírovou kyticí

origami Pokud se podaří úspěšně složit třeba jeřába orizuru, můžete si vytvořit originální bytovou dekoraci. Do vázy vložte větvičku ze stromu, měla by být hodně členitá, s mnoha různě tvarovanými výhonky. Na ni potom vteřinovým lepidlem přilepte různobarevné ptáčky tak, aby ladily s vaším interiérem. Pokud si zkusíte skládat květiny, můžete větvičku ozdobit jimi nebo si přímo zhotovit papírovou vázu a květiny napíchané na drátky či špejle umístit do ní. Papírové květiny na rozdíl od živých nepotřebují žádnou péči, takže pokud máte tmavý byt s okny do dvora, kde se živým květinám kvůli nedostatku světla příliš nedaří, můžete si interiér bytu oživit alespoň takto. Na rozdíl od sušených květin také nejsou tak velkým lapačem prachu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..