Opravy paneláku: Proměňte šedivý neútulný dům v moderní bydlení

Jaké opravy nejvíce zajímají obyvatele panelákových domů a bytů? Ukazují to zejména různé výzkumy. Obyvatelé si samozřejmě velmi dobře všímají prostředí, ve kterém bydlí a jeho podoba jim není lhostejná.

Zkrášlení společných prostor i zlepšení bezpečnosti

Obyvatelé jednotlivých bytových jednotek velmi často volají především po zkrášlení společných prostor v domě. Nedokáží mávnout rukou nad léta nevymalovanými chodbami se starým osvětlením, rádi by měli nové schody. Mezi další požadavky patří i rekonstrukce dalších společně užívaných prostor jako jsou sklepy, garáže nebo kočárkárny. Spousta lidí si ale uvědomuje i dosti silnou anonymitu na sídlištích, nebezpečí kriminality a volá po zvýšení bezpečnostních prvků, například instalaci kamer nebo čipových karet, bezpečnostních zámků k domovním dveřím. Tedy vesměs pomůckám, které zlodějům znemožní nebo minimálně hodně znesnadní jejich práci.

Zateplení na prvním místě

Naopak většina panelových domů už má vyměněná okna za nová plastová a tuto výměnu si velmi chválí, protože díky tomu dochází k podstatným úsporám energie. Výměnu oken totiž často doprovázelo i celkové zateplení panelákového domu. Právě po zateplení jako nejdůležitějším úkolu v údržbě a rekonstrukci domu volá často předsednictvo bytových družstev a společenství vlastníků v domech, kde ještě zmiňované rekonstrukce dosud neproběhly. Přitom zateplení má v rekonstrukčních pracích přednost před opravami společných prostor a také před zvýšením zabezpečení domu.

Co ubírá bydlení na kvalitě

Jisté je, že investice do oprav a jejich provedení může zdánlivě nevzhledný panelák proměnit ve velmi útulné a moderní bydlení. Regenerace bydlení tak, aby odpovídalo současným trendům v oblasti energetiky a bezpečnosti přitom nemusí být strašákem, který budete odkládat na později. Seberte odvahu a pusťte se s vedením družstva či společenství vlastníků do toho. Co všechno rekonstrukce a regenerace bydlení obnáší? Především je to už zmiňované zateplení, za ním následuje izolace a oprava střechy, výměna oken, výměna stoupaček. Také rozvody umístěné často pod stropem nepůsobí nijak zvlášť esteticky. Stejně tak špinavé omítky chodeb, ohnutá zábradlí, rozbité poštovní schránky. Různá zákoutí, která se dají jenom velmi obtížně uklidit a vyčistit. To vše ubírá vašemu bydlení na kvalitě.

Barvy chodeb prospějí příjemnému bydlení

Při rekonstrukci proto pamatujte i na tyto aspekty, i když z hlediska důležitosti jsou až na posledním místě. Vstup do domu, kde budou chodby vymalovány kombinací bílé s příjemným tlumeným barevným odstínem (béžová, světlounce oranžová, meruňková, lososová), bude na první pohled působit mnohem lépe než pouhá strohá bílá navíc upatlaná letitými šmouhami. Nový panel moderních poštovních schránek pečlivě opatřených štítky se jmény bude působit důvěryhodně a nebude ponoukat vandaly k ničení jako se to děje u starých plechových skříněk s rozbitými dvířkami a nefunkčním zámkem.

Soustřeďte se i na detaily

Nevzhledné rozvody umístěné pod stropy můžete nechat zakrýt sádrokartonovými deskami, i ty mohou být zespodu v podhledu barevné. Použití barev, pokud je architekti při prováděné rekonstrukci vhodně sladí k sobě, mohou nové podobě domu hodně prospět. Například je dobré citlivě sladit barvy linolea na chodbách, výmalby chodeb, dveří, poštovních schránek. Nepodceňujte ani různé zdánlivé detaily. Věnujte pozornost informačnímu systému v domě. Piktogramy by měly vycházet z těch zažitých, obecně používaných, aby bylo na první pohled naprosto jasné, co znamenají. Musí umožnit jednoznačnou orientaci, nesmí nikoho mást. Vypínače nahradí čidla registrace pohybu, kabelové rozvody skryjí sladěné lišty. Zkrátka citlivá a dobře provedená rekonstrukce povýší váš panelák na úplně jinou úroveň bydlení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , ,

Jeden komentář ke Opravy paneláku: Proměňte šedivý neútulný dům v moderní bydlení

  • Lebron  napsal:

    Jaký máte názor na feng shui, nemělo by se to brát více s rezervou?

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..