Obývací pokoj stylově a levně

Jak nejlépe vhodně vybavit obývák s minimálními náklady a přitom elegantně a vkusně? Jednoduchý styl nebo designová lahůdka, všechno jde s trochou námahy a vytrvalosti vykouzlit i s velmi nízkým rozpočtem. Nezoufejte a čtěte, jak na to. Bydlet jde kvalitně i levně zároveň, pokud víte, co a jak hledat.

V domácnosti je všeobecně nejoblíbenější a všemi obývanou místností, obývací pokoj. Zde se schází celá rodina. Bývá útulný a dýchá z něj atmosféra pravého domova. Většinou nabízí k posezení několik různých typů sedačky, křesel, taburetů, polštářů a sedacích pytlů. Tak, aby si každý mohl vybrat, na co má zrovna náladu.

Představu o obývacím pokoji jako z filmu máme snad všichni, i když každý trochu jinou. Většinou nesmí chybět veliká sedačka se spoustou polštářů a dek, křeslo (takzvaný „ušák“) a místo u hořícího krbu. Všude voní útulný domov plný svíček a nesmí chybět ani masivní dřevěná knihovna. Místo toho bydlíme v malém, nepřívětivém bytě a někdy dokonce v paneláku a ještě k tomu v garsonce.

Sen se rozplynul a naše obýváky jsou malé, nevybavené, nebo vybavené vším, co jsme sehnali po známých, abychom si měli vůbec kam uložit všechny ty krámy, které se nám doma za ty roky nakupily. Pokud navíc nemáte peněz nazbyt, asi si myslíte, že váš obývák snů je v nedohlednu. Opak je ovšem pravdou.

Nízký rozpočet a vysoké nároky?

S vysokými nároky, ale nízkými náklady můžete vykouzlit úžasné věci, pokud zatnete zuby a pustíte se do lovu po levném nábytku. Zcela zásadním krokem k vysněnému bydlení je jasná vize. Jak chceme, aby náš obývák vypadal, co všechno v něm chceme mít a hlavně jaký by měl plnit účel. Každý v obýváku dělá něco jiného a tomu je určitě prostor třeba uzpůsobit. Pokud si ještě ideálně i zakreslíte a změříte, co kde bude a jak by to zhruba mohlo vypadat, mělo by být mnohem snazší vybírat jednotlivé kusy nábytku, především levné pohovky z eshopu Möbelix.cz.

Pohovka by měla být dominantou obývacího pokoje. Navíc se vám nestane, že výhodně nakoupíte levnou pohovku, ale ta bude tak velká, že do obýváku už nedáte nic jiného.

Vytvořte si na základě vlastních plánů a náčrtků nákupní seznam a toho se striktně držte. Vždy je dobré začít velkými kusy nábytku a až poté dozdobit detaily s dekoracemi. Pokud začnete koupí moc pěkné deky, která má ovšem nepraktický vzhled (barvy, motivy, …) bude to jako danajský dar. Deka za pár korun vám ovlivní hledání zbylého nábytku tak, aby se hodil k dece.

Vysněný obývák krok za krokem

 

Pokud jste se už definitivně rozhodli, co bude na seznamu, je na čase začít s průzkumem trhu. Takový průzkum trhu může někdy trvat i několik týdnů a je třeba mít velkou trpělivost a zarputilost.

Doporučujeme projít různé internetové obchody, e-shopy a taky bazary, kde občas prodávají nový nábytek z dovozu. Také si zmapujte obchody s nábytkem všeho druhu ve vašem okolí a běžte si obchody projít. Zaměřte se na levný nábytek, jako jsou levná křesla a taburety a zjistěte, jaké mají v obchodech výhodné akce. Pokud mají katalog produktů, tak si ho určitě vezměte domů na pozdější studium.

Postupně si vyhledávejte, které kusy by se vám mohly hodit. Poté zkuste porovnat ceny z různých obchodů – jak kamenných, tak internetových. Velice často máte ceny odlišné kvůli vysokým nájmům prodejních prostor a navíc v dnešní moderní době se obchody čím dál více snaží učit zákazníky nakupovat na internetu – cenově zvýhodňují stejné zboží zakoupené online.

obývací pokoj

Pokud s nákupem nespěcháte, můžete si navíc na své vyhlídnuté kousky počkat, protože většina obchodů pravidelně své zboží zlevňuje nebo přichází s různými akcemi. Alespoň nebudete litovat, pokud si danou věc koupíte a oni vám ji příští týden zlevní.

Přizpůsobte nábytek vaší rodině

Levné sedací soupravy vám udělají služby taky. Ale mezi nejlevnější a zároveň velmi praktické sezení patří sedáky, levné taburetky a sedací pytle. Dnes jsou velkým hitem pro svoji praktičnost, nízkou cenu a hlavně skladnost.

Pokud často hostíte návštěvníky v hojném počtu, doporučujeme pořídit sezení, které se snadno složí nebo poskládá do sebe. Jestli máte po celém bytě hračkovou zónu, každý rodič nejlépe ocení sedáky s úložným prostorem, které mohou posloužit jako koše na hračky. Tak či tak, doporučujeme zahrnout tato malá sedátka do seznamu všem, kteří využijí sem tam pár míst navíc.

Nechte si čas na dekorace

Mezi tím už pomalu můžete pilovat seznam dekorací a doplňků, které dodají obývacímu pokoji tu správnou atmosféru a doladí celkový dojem. Finálními doplňky nejlépe ukážete, v jakém stylu je celý pokoj zařízen.

Levné doplňky jsou většinou běžným sortimentem obchodů s levným nábytkem nebo domácích potřeb. Pokud máte nějaká speciální přání, můžete si dekorace i sami vyrobit. Samozřejmě pokud jste alespoň trochu šikovní a zruční.

Máte-li vybraný i zakoupený nábytek a navíc ve splněném limitu, můžete si poblahopřát. Takové nákupy nejsou nijak snadný úkol, a kdo si je nevyzkoušel, může jen těžko pochopit.

Na závěr je důležité aranžování a závěrečné ladění. Někdy je dobré vyzkoušet různé pozice a polohy samotného nábytku. Až se dané rozmístění usadí a vy jste s ním maximálně spokojeni, pak můžete pokoj vyšperkovat dekoracemi a doplňky tak, abyste především vy sami byli s dílem spokojeni.

Jeden tip na závěr

Pokud nevybavujete pokoj celý od piky a některý nábytek jste si nechali, dostali nebo přestěhovali, určitě se dá pracovat i s touto variantou. Pokud vám například nesedí barva nebo motiv nábytku, není nic jednoduššího, než pořídit jiný přehoz a ošperkovat polštářky neexistuje. Finální dojem bude útulný a vy ušetříte za přečalouněni.

Nebojte se levnějšího nábytku, který nemusí vždy znamenat nekvalitní zpracování. Pokud chcete ušetřit, nebo jde pouze o dočasnou variantu, určitě tyto rady brzy oceníte. Přejeme příjemné nakupování a hlavně šťastný a útulný domov.

Označení:  ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..