Obývací pokoj: Jak ho zařídit, abychom se cítili dobře?

Obývací pokoj je prostorem, kam zveme návštěvy. Měl by proto být naší vizitkou. Měli bychom se do něj rádi vracet a trávit v něm hodně času. Od toho se přece tato místnost jmenuje obývací. Sem si sedneme k televizi, s knížkou nebo k poslechu hudby. Jak si obývák zařídit, abychom se v něm cítili co nejlépe?

Zvolte si jednotný styl

Především bychom si měli dát záležet při výběru nábytku do obývacího pokoje. Měl by mít jednotný styl, který sedí nám a naší rodině. Kdo má rád dřevo, sáhne po klasickém dřevěném nábytku, kdo si naopak oblíbil kov a sklo, vybere si nějaké moderní designové kousky. Kdo nedá dopustit na barevný plast, sáhne po něčem veselém, omyvatelném a barevném. Místnost by ale měla vytvářet jednotného ducha, neměl by to být styl typu každý pes, jiná ves. To nebude působit dobře ani na první, ani na další pohled. A nám jde přece o to, aby se nám v pokoji líbilo. Když to bude změť různých stylů, nebudeme se v místnosti cítit dobře a bude do naší duše vnášet chaos a nespokojenost.

stena

Pozor na přeplácanost

Dejte si pozor, aby prostor nevypadal a nepůsobil přeplácaně. Je jasné, že si sem chcete dát vše, co máte nejraději, protože je to místnost, kde budete trávit hodně času, ale pamatujte na to, že méně je v tomto případě více. Pokud si chcete nějak odlišit stěny třeba barvou, stačí, když jinou barvou vymalujete jednu ze stěn nebo na jednu stěnu vyberete zajímavou tapetu, která celkový styl oživí. Podobně budete-li chtít do pokoje umístit nábytkovou stěnu. Nechte ji opravdu jen na jedné stěně a ani s její výzdobou různými předměty, například rodinnými fotografie nebo suvenýry z cest, to příliš nepřehánějte.

Související:  Luxusní damaškové povlečení

Na megalomanské sedačky zapomeňte

Někdo megalomansky začne pořízením obrovské sedací soupravy, která zabere někdy třeba až dvě třetiny pokoje. To je chyba. Uvažujte skromněji. Kolikrát v měsíci vás bude tolik, že ji obsadíte celou nebo k vám přijde větší návštěva? Jednou? I to je hodně. Pokud nemáte pětipokojový byt, kde může být souprava v jednom z pokojů, vyberte si skromnější a praktičtější varianty. Menší pohovku a případně také křeslo, které může být i rozkládací, když u vás spát nečekaná návštěva.

Dobré místo pro televizor

Přizpůsobte si prostor svým zálibám. Pokud se rádi koukáte na televizi, najděte si na ni vhodné místo, ze kterého na ni bude vidět odevšad a pořiďte pro ni bytelný a praktický stolek. Konferenční stolek vybírejte s rozmyslem. Je jenom na odložení televizního ovladače, programu, skleniček a třeba mističky s oříšky, nebo od něj chcete něco víc? Pokud má splnit jen tento účel, stačí jednodušší varianta. Chcete-li v něm skladovat i něco více, nebo na něj třeba pokládat notebook, měl by mít třeba šuplík nebo poličku, nebo si vyberte stolky, které se dají různé kombinovat, skládat a podobně. Pamatujte na správnou vzdálenost televizoru od sedačky, abyste si neničili zrak a dobře na ni viděli. Vzdálenost se řídí úhlopříčkou televizoru.

sedacka

Nepodceňujte osvětlení

Nezapomínejte ani na ostatní záliby. Jestliže rádi čtete, vyplatí se vám pořídit si kvalitní ušák a vysokou lampu k němu a umístit ho někam poblíž okna. Také nepodceňujte osvětlení obývacího pokoje. Kromě centrálního stropního světla by měl mít ještě minimálně jedno tlumenější světlo pro navození atmosféry a bodová světla, osvětlující prostor pro různé činnosti, například čtení. Náladová rozptýlená světla dodají posezení tu správnou atmosféru, bodová světla zaručí, že při práci na notebooku nebo čtení nebudou vaše oči trpět.

Související:  Když mládež vyletí z hnízda

Zařizujte se podle sebe, ne podle návštěvy

Mějte na paměti, že obývací pokoj není totéž, co šatna. Skříně na šaty a prádelníky by měly být buď v šatně, nebo v ložnici. Nezahlťte si místnost rušivými prvky. Skříňky v pokojové stěně slouží na uložení knížek, časopisů, DVD a CD, pár kousků keramiky a porcelánu, ne na stohy prádla, ložního povlečení a zimních kabátů. A především, důležité je, abyste se vy sami v prostoru obýváku cítili fajn. Bydlíte tam přece vy, ne návštěva. A může vám fuk i to, že vás návštěva pomluví, když styl nebude podle jejího gusta. Každý má přece svůj vlastní vkus.