Nudíte se? Zkuste fotografovat!

Bydlení v bytovce dovoluje věnovat dost času svým zálibám. O dům a jeho chod je postaráno, do zahrady chodit není nutné a potraviny zabezpečí nedaleká samoobsluha. Pokud jste již přečetli celou otcovu knihovnu a sledování televize vás nebaví, přitom ale nejste sportovní typ, máme pro vás radu: Zkuste začít fotografovat. Dostanete se do přírody, uvidíte svět trochu jinak, než dosud a možná potěšíte nejen sebe zajímavými obrázky. Pro mnohé se koníček stane povoláním nebo alespoň se naučí nové věci.

Před mnoha lety fotografování vyžadovalo kromě fotoaparátu vlastnit i vybavení fotografické temné komory a hodiny stráveného času v ní při vyvolávání a ustalování nejdříve filmů a potom papírových černobílých fotografií. S nástupem barevných filmů se objevily i fotolaby, kam stačilo exponované filmy přinést a pak se již těšit z hotových fotografií.

Pokrok přinesl digitální fotoaparáty a snižování jejich cen s rostoucí kvalitou snímačů i objektivů. Už není třeba mít tmavou komoru nebo okupovat v pravidelných intervalech koupelnu, nahradil ji počítač. Navíc právě vyfocený objekt si hned můžete zkontrolovat na LCD fotoaparátu a odhalit tak neostrost nebo špatnou kompozici. A zkažený snímek ihned vymazat. To výrazně zlehčuje učení se správně fotografovat.

Coolpix

Začít fotografovat se dá i s „obyčejným“ kompaktním fotoaparátem. Mnohé z nich už dnes mají i možnosti volby různých expozičních parametrů, což vám dovoluje fotografovat podle vašich představ. Zejména však za nízkou cenu získáte správné návyky pro fotografování, jako je správné umístění světla a stínů, kompozici obrazu nebo oříznutí a zmenšování fotek v PC a jejich upload na fotoserver. A hlavně ho můžete mít stále u sebe a využít každou příležitost.

Digitální zrcadlovky patří k náročnějším přístrojům. Jak finančně, tak složitostí jejich ovládání. Ne, že by nedokázali dělat fotografie v automatickém režimu, dokáží. Ale zrcadlovka má tu skvělou vlastnost, že vy jako fotograf sami nastavujete jednotlivé parametry snímání a tím určujete, jak bude výsledná fotografie vypadat a jak bude působit na lidi. A to vyžaduje jistou dávku znalostí, jistou míru zkušeností a hodně cviku.

fotografovani

Pro fotografování můžete využít každou příležitost, která se v životě vyskytne. Nemusíte pořádat speciální výpravy pouze za účelem získání fotografií. Pokud chodíte na procházky nebo venčíte psa, máte příležitost vzít si foťák s sebou a udělat zajímavé snímky. Během výletů s rodinou vemete foťák a fotografujte. Časem zjistíte, co vás víc „bere“, co se vám víc daří. Lidé, rodina, zvířata nebo krajinky? Je to jen na vás.

zrkadlovka

Po návratu z výpravy pomocí USB kabelu nebo čtečky SD karet přesuňte snímky z fotoaparátu do počítače. Časem se naučíte nejen fotky oříznout, ale i narovnávat vertikály nebo doostřovat snímky. A vymazávat technicky nebo kompozičně nekvalitní fotky. A ty nejkrásnější si pak dejte vytisknout například ve formě fotoknihy.

Fotografování se může časem stát velkou vášní a dobrým využitím vašeho volného času.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..