Nevětrejte v horku

Slunce se opírá do stěn budov a teplota vzduchu prudce stoupá. Přes den překračuje hranici 30 °C a venku je horko k zalknutí. Každý hledá stinná místa pod stromy nebo v závětří budov a přejít křížem po parkovišti se rovná masochismu. Doma je také k zadušení a lidé otevírají okna na bytech, aby vyvětrali. Zadržte!

Pokud už se vzduch v bytech nedá dýchat, nemáte klimatizaci a otevřete okna, je pravděpodobné, že způsobíte průvan a chvíli budete mít pocit ochlazení. Jenže větráním uprostřed horkého dne vpustíte do domácnosti horký vzduch z vnějšku. A od něj se zahřejí i vnitřní stěny bytu a všechny předměty uvnitř. Ty budou svou nahromaděnou energii předávat vzduchu, když se jeho teplota dostane pod teplotu stěn. Stěny bytu a nábytek a jiné předměty fungují jako akumulátor energie.

Kdy je správně větrat

Pokud chcete uvnitř vašeho bytu udržet co nejnižší teplotu, větrejte v noci. Ideální je, pokud máte digitální teploměr se sondou na kabelu, který vám ukazuje teplotu vzduchu uvnitř a současně venku za oknem. Na sondu za oknem by nemělo svítit přímé slunce, jinak vám nebude ukazovat teplotu správně. Okno se vám vyplatí otevřít, když teplota venku klesne o dva stupně pod teplotu uvnitř bytu.

Studený vzduch osvěží prostor v bytě a současně začne ochlazovat stěny. Do rána může teplota klesnout o pár stupňů. Větrat přestaňte, když se teplota venku blíží teplotě vzduchu uvnitř. Zavřete okna a neupusťte horký vzduch do svého bytu.

Žaluzie zabrání přehřívání pokojů

Během dne zatáhněte žaluzie na oknech, směřujících jižně. Zabráníte slunci, aby jeho paprsky přes sklo ohřívali vzduch v pokojích. Na rozproudění vzduchu v místnostech používejte ventilátory. A můžete vypnout všechny elektrospotřebiče v stand-by režimu a vytáhněte z elektrických zásuvek všechny nabíječky mobilů či notebooků, které právě nepoužíváte. Ty všechny produkují teplo.

Související:  Umělý nebo živý stromeček, který je lepší?

Těmito opatřeními dokážete snížit teplotu vzduchu v místnosti a učinit jej snesitelnějším. A nezapomeňte pít dostatek vody, nejlépe z vodovodu, ne sladké limonády, abyste nahradili vodu ztracenou pocením a dýcháním. zabráníte tak dehydrataci svého těla a bolestem hlavy.