Malá zelená oáza: Zimní zahrada se dá vytvořit i na balkoně

Milovníci květin a rostlin vůbec, kteří bydlí ve městě, těžce nesou, že se prostor pro jejich zálibu smrsknul na minimum. Sem tam nějaký truhlík nebo květináč, ale to je pro jejich snahu samozásobit se různými plodinami je žalostně málo. Trpí tím i nyní v zimě, možná o to více, že sluníčka je teď poskrovnu.

Pečlivě upevňujte truhlíky

I v malém panelákovém bytě si ale můžete vytvořit oázu zeleně. Všichni, kteří touží dosáhnout svých vlastních výpěstků, které jsou samozřejmě naprosto nesrovnatelné s tím, co seženete v obchodě, se mohou zaradovat. Balkony, které jsou u sídlištních bytů samozřejmostí, jsou ideálním prostorem pro pěstování různých květin, rostlin i zeleniny.

truhlik

Pořiďte si menší plastové truhlíky, které nemají příliš komplikovaný tvar, ale jsou naopak skladné, aby nezabíraly příliš mnoho místa. Jakmile budou prázdné, složíte je do sebe, plné je zase budete moci rozložit tak, aby zabíraly co nejméně místa, a vy jste maximálně využili plochu balkonu. Výborné jsou také věšáky na truhlíky, ovšem pozor. Především pokud je budete věšet na balkonové zábradlí, měly by být dobře připevněny. Jistě by vám nebylo příjemné, kdybyste šli dole pod okny a něco vám přistálo na hlavě…

Využijte rekonstrukce a výměny oken

Využijte co nejlépe plochu a prostor balkonu. Kromě skládání truhlíků na zem přinášejí velkou úsporu místa různé stojany, které se dají sehnat v rozmanitých provedeních i barvách, aby splňovaly vaše požadavky a byly sladěné s ostatními předměty. Držáky na květináče a truhlíky se dají upevnit i na boční zdi balkonu nebo lodžie nebo pod okno. Pokud chcete, můžete si z balkonu nebo lodžie rovnou vybudovat zimní zahradu zasklením jejích prostor. Ideální příležitostí, kdy k zasklení přikročíte, je například výměna oken spojená s rekonstrukcí ve vašem panelovém domě. Když se bourá a mění, tak tedy důkladně. Můžete třeba balkon nechat zasklít a na jeho úkor zvětšit obytný prostor místnosti. Prostor hned u skla potom bude vyhrazený květinám a rostlinám. Můžete ale nechat vše tak, jak je a přikročit jenom k zasklení. Zvolíte si ale sklo s neviditelnou vrstvou kovu, které se stane zároveň izolací proti přílišnému letnímu teplu, vysoké teploty vás potom nezaskočí.

balkon

Koutek pro relaxaci a znovunabytí energie

Kvalitní izolace v podobě skla vám navíc v zimě ušetří výdaje za topení. Potom už můžete vybírat, jak by vaše zimní zahrada měla vypadat, a co na ní vlastně pěstovat. Vybírat se dá ze zahrádky plné květů, třeba jarních cibulovin, ale vybudovat si můžete i zahradu jižního typu a pěstovat citrusy. Berte ale v úvahu i světovou stranu, na kterou je balkon orientován, větrejte a nezapomeňte ani na zastínění před poledním žárem. Ať už pěstujete zeleninu či květiny, hodně se dá ušetřit i jejich sesazováním dohromady. Měli byste ale vždy dávat pozor, jaké rostliny se vzájemně snesou a jaké nikoli. Třeba rajčatům a okurkám se ve společném truhlíku moc líbit nebude. Náklady a čas na vybudování zimní zahrádky se vám ale bohatě vrátí. Po celý rok budete mít zelenou oázu, ze které se budete moci chlubit svými výpěstky a kde budete moci také relaxovat a nabývat ztracenou duševní rovnováhu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..