Květiny na okna po zateplení

Milovnice květin využívají každý prostor na jejich pěstování. O to více, o co méně prostoru mají k dispozici. Proto je v našich končinách běžným zvykem, že jsou květináči a truhlíky s různými druhy letniček obsazeny všechny okna na panelácích a bytovkách. A aby v případě silnějšího větru padající těžké truhlíky nezranili nikoho na chodníku pod oknem, bývají okna osazená zábranami, které chrání truhlíky. Co však dělat, když bytovka prošla zateplením a zábrany byly odstraněny?


Náklady na energie jsou z roku na rok vyšší a tak se starší bytovky zateplují, aby jejich obyvatelé ušetřili za topení. Firmy na provedení zateplení objednávají správcovské společnosti a nutno říci, že firmy a jejich pracovníci, kteří činžovní dům zateplují, jsou vůči majitelům a nájemníkům bytů v zateplovaném domě často bezohlední. Násilím odstraňují z oken a balkonů sušáky na prádlo i držáky truhlíků na květiny. Kromě toho, že se dopouštějí poškozování cizí věci a je otázkou času, kdy koho rozzlobí tak, že na ně podá trestní oznámení a žalobu na náhradu škody, tak jsou necitliví a často poškodí i plastová okna nebo samotné balkony.

Pokud máte to štěstí, že při zateplování vaše zábradýlka na truhlíky nezničí a neodvezou, tak je jistě chcete opět namontovat na okna tak, abyste mohli bez obav vyložit truhlíky se svými květy na okna a těšit se z nich. Protože však boky výklenků jsou také obloženy polystyrenem, který se nejčastěji používá při zateplování paneláků, mezera na zábradlí je užší, než byla původně a zábradlí se mezi boky oken nevejdou.

Řez oknem a panelem, zdroj: profiplast.eu

Řez oknem a panelem, zdroj: profiplast.eu

Naštěstí tento polystyren je tenčí, než na stěně, většinou se jedná o 2 nebo 3 cm silnou vrstvu. Na ní je tenká síťka z vláken z umělé hmoty, na kterou je nanesena barevná omítka. Tyto vrstvy dokážete bez obav prořezat levným lámacím nožíkem rozměru nože 20 mm, který koupíte za cca 30 korun v každé hobbyprodejně. Pokud vyříznete drážky pro boky zábradlí, často najdete pod polystyrenem původní otvory s hmoždinkami, které pročistíte tenkým vrtákem v ruce a můžete zábradýlka na květiny přišroubovat na původní místo.

Po osazení zábradlí byste měli obnažené okraje polystyrénové izolace boků oken zakrýt tenkou vrstvou silikonu, nejlépe bezbarvého (transparentního), abyste jej chránili jednak před povětrnostními vlivy, jednak před nezbednými ptáčky, kteří by ho začali vylupovat.

vrut

Pokud máte možnost šířku zábradlí nastavovat nebo si kupujete nové, které se vejde mezi zateplené kraje oken, nemusíte se obávat tloušťky polystyrenové izolace. Jednoduše použijte dlouhé šrouby, určené právě pro takové stěny. Izolaci vrtačkou provrtejte a pokračujte dále do betonu, do otvoru vložte klasickou hmoždinku a zábradlí přišroubujte delšími šrouby. O kolik delšími, to záleží na tloušťce polystyrenu a délce hmoždinek. V odborné hobby prodejně vám určitě ochotně poradí.

I po zateplení bytovky je byt stále vaším vlastnictvím (pokud nejste v nájmu), takže si ho můžete přizpůsobovat vašim potřebám.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

3 komentářů ke Květiny na okna po zateplení

 • motor  napsal:

  Very good blog post. I absolutely love this website.
  Keep writing!

 • Marvanová  napsal:

  Chtělo by to asi zabepečit komentáře, ať vám to sem nevkládají roboti jen kvůli odkazům

  • redakce  napsal:

   A máte snad pocit, že nejsou zabezpečené? Nebo že by z nějakého komentáře na této stránce vedl nějaký odkaz někam? Možná kdyby to bylo o květinách…

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..