Koupelna v paneláku: I s umakartovým jádrem se dá kouzlit

Koupelna v paneláku vůbec nemusí být místnůstkou, kde se rychle vykoupete a pak zmizíte. Pokud má vaše koupelna ještě umakartové jádro, není důvod být nešťastný. Naopak. Je nevyšší čas s tím něco podniknout. Ledacos se dá pořídit i bez nutné vysoké investice.

I pouhé vyčistění umakartu mnohého pomůže

I v případě, že nemáte peníze na drahou rekonstrukci, dá se ledacos pořídit. Nejprve je ovšem nutné umakart odmastit a dobře vyčistit. Vystačíte si klidně i s mýdlovou vodou, nepotřebujete drahé saponáty, ovšem je třeba vše udělat poctivě. Jakmile vše očistíte a necháte důkladně oschnout, můžete použít listy brusného papíru, kterými lehce zdrsníte povrchy stěn. Dalším krokem je potom ošetření povrchu preparátem proti plísním. Platí také, že různé vydrolené spáry například u vany, musíte vyplnit. Použijte k tomu silikonové tmely, které dobře odolávají vodě, aby vytmelení vydrželo co nejdéle.

rohovavana

Světlá barva opticky zvětšuje

V dalším kroku proveďte nátěr voděodolnou barvou, můžete také použít samolepicí tapety, které jsou označené trojí vlnovkou. Právě ty jsou vhodné do vlhkého prostoru a odolají i vysoké vzdušné vlhkosti. Ať už zvolíte nátěr nebo tapety, vždy pamatujte na to, abyste vybírali světlejší barvy a opatrní buďte u tapet i s případnými vzory. Světlá barva maličkou koupelnu jednoznačně provzdušní a zvětší. Prostor tak působit větším dojmem, než jaký ve skutečnosti je, a to bude příznivé.

Tapety vydrží i déle než malba

Vzory na tapetách mohou koupelně pomoci, ale pokud se netrefíte, tak ji mohou zmenšit a úplně zničit celkový dojem. Proto se vyvarujte výraznějších ornamentů či barevných kombinací. Neutrální barva, která podtrhne celkový dojem, je daleko lepší. Pokud použijete nátěr, počítejte s tím, že jeho životnost bude přibližně pět let. Za tuto dobu tedy budete muset uvažovat buď o rozsáhlejší rekonstrukci koupelny, nebo nátěr obnovit. Existují i různé dekorace odolné vodě, ovšem i s nimi byste měli zacházet uvážlivě. Kvalitní voděodolné tapety, které se dokonce dají lehce umýt, mohou mít i delší životnost než malba. Nabízí se třeba i tapety s dekorací, které imituje kachličky.

vana

Dopřejte si i kachličky a velká zrcadla

Můžete se ale pustit i do nalepování skutečných kachliček na umakart, to ovšem vyžaduje už dost zručnosti. Efekt ale může být dobrý. Dalším prvkem, který může pomoci zlepšit celkový dojem z koupelny, jsou zrcadla. Sáhněte po těch, u nichž nenastávají problémy se zamlžováním. Pokud zrcadlo vhodně umístíte, vytvoříte dojem třeba i dvojnásobného prostoru. Promyšlené použití bodových světel vám navíc nejenom zajistí správné osvětlení při mytí, holení, líčení a česání, ale také zvětší a zútulní prostor.

Vytvořte si okno

Panelákové koupelny bojují často s nedostatkem světla, protože v nich není okno. Pokud ale s koupelnou sousedí místnost, kde je dostatek světla a vede do ní okno, můžete si pomoci třeba tím, že do umakartové příčky vyříznete větší okno a necháte zasklít například matným sklem. Díky tomu do malé místnosti bude pronikat více rozptýleného světla, což situaci jenom prospěje.

Při celkové rekonstrukci se postaví zdi z porobetonu

Vylepšení umakartového jádra je ale jenom dočasným řešením, které se ale v případě nedostatku peněz může protáhnout i na delší dobu. Pokud se rozhodnete k velké rekonstrukci, vězte, že umakart se obvykle nahrazuje příčkami z pórobetonových tvárnic, které jsou k dispozici v různých šířkách podle potřeby, například tvárnice Ytong. Jsou dostatečně pevné, aby se na ně daly pověsit skříňky nebo dokonce umyvadlo. V takovém případě už budou nejlepší volbou obklady lepené přímo na tvárnice. Ty zajistí nejlepší efekt a mají také dlouhou životnost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..