Konec úrody i na balkónech

Pohled z okna ven v tomto čase dává tušit, že i když letošní léto bylo přinejmenším o dva měsíce delší, než po jiné roky, je nenávratně pryč. Podzim se hlásí svými ranními mlhami a sychravými dny a každé ráno se díváme teploměr, jestli nad ránem už nemrzlo. Pečlivé hospodyňky odkládají z balkonů okrasné letničky a před mrazem chrání trvalky. A ty šikovnější už vzali poslední úrodu ovoce a zeleniny z balkonů.

Přestože první přízemní mrazy na čtvrté patro bytovky nesahají, chladné dny a zejména noci zelenině pěstované na balkonech nesvědčí. První přestávají plodit rajčata, v studených dnech už se zelené plody vybarvují opravdu velmi pomalu.

O něco déle vydrží papriky. Přestože pro svůj růst také vyžadují letní teploty, pokud opravdu nemrzne, na rostlině vám vydrží už konzumně dozrálé plody déle, než na misce v kuchyni. Zatímco na semena jsou botanicky zralé plody až ty červené, k jídlu jsou vhodné i plody ještě „nezralé“ zelené, ale chutné a křupavé.

Naproti tomu drobné „měsíční“ jahody přežijí na balkoně paneláku i zimu. Stačí je občas trochu zalít, nemusíte se bát, že by zmrzli. Jakmile se oteplí, začnou znovu růst a kvést. Mimochodem, nemají nic společného s Měsícem, jen jsou schopné plodit sladké červené ovoce každý měsíc.

Když oberete poslední plody zeleniny z balkonu, měli byste „se zbavit“ i vyžité půdy. Někdo řekne, že ji stačí na příští jaro přihnojit, ale řekněme si pravdu, v paneláku pěstujeme namísto květin zeleninu v truhlících ne jen proto, abychom ušetřili za nákupy, ale zejména abychom ušetřili své zdraví. A opravdu chcete svou zdravou zeleninu hnojit umělými hnojivy?

Použitý substrát proto vysypte na květinové záhony pod balkonem, případně rozsypte do trávníku. Tak ještě může posloužit a příští rok si koupíte nový substrát pro zeleninu (s přírodními hnojivy, ne chemickými, jako pro balkonovky). Zbytky rostlin byste měly dát do kompostéru, ale stejně tak mohou zkompostovat na záhonu pod okny, pokud máte chápavé a rozumné sousedy.

Jaro byla toho roku krátké a už v dubnu nastoupilo léto. Jak to bude příští rok, musíme teprve vypozorovat. No každopádně neuděláte špatně, pokud již koncem ledna vyseje papriku a koncem února i rajčata pro budoucí úrodu. Kromě toho, že zelenina v truhlících dělá na oknech a balkonech velkou parádu, je i užitečným zpestřením kuchyně a zajímavou úsporou v rodinném rozpočtu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..