Kolik elektřiny to žere?

Každý elektrický spotřebič má na štítku udávaný maximální příkon a některé i celkovou průměrnou spotřebu za 24 hodin. Z toho si umíme propočítat celkové náklady na peníze za jeho používání. Jestli však tuto možnost nemáte anebo chcete zjistit skutečnou spotřebu daného zařízení, stačí použít šikovného pomocníka.

Měřič spotřeby, někdy nazývaný i wattmetr, s ev minulosti dal koupit jen přes internet v čínských eshopech. Dnes už na to nejsme odkázáni, prodávají je i renomované české eshopy. Je to jednoduchý mezikus, který se zapojí do zásuvky anebo prodlužovačky a do něho se zasune vidlice měřeného spotřebiče. Zakrátko máte k dispozici reálné údaje, se kterými můžete dále pracovat a počítat.

Ovládacími tlačítky si navolíte, které údaje chcete zobrazovat a samozřejmě si můžete zobrazované údaje přepínat i po dobu provozu. Zapojíte-li řekněme olejový radiátor na přitopení, můžete vidět odebíraný proud v Ampérech, dále okamžitý výkon ve Wattech, ale některé přístroje vám po čase ukážou minimální příkon i maximální příkon po dobu zapojení. A v neposlední řadě můžete vidět také aktuální napětí v síti. Udává se, že by to mělo být 230 Voltů, ale je-li problém v instalaci (přechodové odpory) anebo velká zátěž, nejen ve vaší domácnosti, ale v celé bytovce, může být napětí nižší. A tím i celkový výkon ohřívače, například.

Maximální příkon se může hodit například při kontrole ledničky. Je sice hezké, že lednička má nízký trvalý příkon, ale startovací proud u jejího zapnutí může být několikanásobně větší. To je zajímavý údaj například v době výpadku elektrického proudu a snaze použít záložní zdroj. Stejné tak si dokážete změřit skutečnou spotřebu vašeho počítače, protože ne vždy jede na plný výkon procesoru. A rozdíl ve spotřebě při čtení mailů a sledování videí na celou obrazovku může být zajímavý.

Související:  Nebezpečí v zásuvkách

Měřič spotřeby vám dokáže říct, kolik energie jste opravdu spotřebovali například u toho ohřívače, zejména jestli termostat vypíná po dosažení nastavené teploty a konvektor nejede na plný výkon celou dobu. Kumulativní spotřebu umíte samozřejmě kdykoliv nulovat, stejné tak naměřena maxima a minima. Tím, že je wattmetr vybaven vidlicí a zásuvkou, umíte ho používat právě tam, kde vás to zajímá a postupně ho využít v celé domácnosti, nemusí být trvale zapojen na jediném spotřebiči.