Když sušíte, tak větrejte

Tyto dny jsou ve znamení zavařování a sušení úrody z ovocných zahrad. Zpracování ovoce je doprovázeno zvýšenou vlhkostí v našich bytech a pokud má váš panelák zateplení a vyměněna okna za plastová, měli byste si tento fakt uvědomit dříve, než se začnou objevovat plísně na stěnách kuchyně nebo některého z pokojů. Zejména pokud používáte elektrickou sušičku ovoce. Je to šikovný pomocník do panelákových kuchyní, ale i jeho používání má své zásady

.

Na vesnici se pro sušení ovoce používá odpadní teplo sporáku v letní kuchyňce nebo suché a stinné místo na půdě, kde ovoce sluší teplo slunečních paprsků. My, co tyto přirozené a ekonomické možnosti skladování přebytků ovoce na zimu nemáme, se musíme smířit s používáním spotřebičů, které si musíme koupit a platíme i za jejich používání, tedy za spotřebovanou elektřinu. Abyste nemuseli platit i více, dejte si pozor na pár maličkostí.

ovoce

Při sušení jablek, hrušek ale i švestek či jiného ovoce, se z něj uvolňuje voda. Elektrický proud se v sušičce přeměňuje ne teplo, které je ventilátorem vháněno mezi plátky ovoce, uložené na sušících plátech, některé sušičky dokonce tyto pláty otáčejí pro rovnoměrné sušení ovoce na nich. Vzduch stoupá vzhůru a teplo uvolňuje vodu z plátků, která se ve formě páry dostává do vzduchu a spolu s ním opouští sušičku. A zůstává v kuchyni, či jiné místnosti, kde ovoce sušíte a zůstává v ní. Jelikož v místnosti je vzduch chladnější, než v sušičce, tak se vlhkost může srážet na předmětech nebo stěnách či oknech. A stěny v blízkosti okenních rámů jsou chladnější, proto se zde vlhkost usazuje snadno a rychle může dojít ke vzniku plísní.

Proto byste neměli zapomínat občas otevřít okna dokořán na malou chvíli a důkladně vyvětrat, aby se vzduch v kuchyni vyměnil a vlhkost opustila váš byt. Nemusíte se bát, že v chladnějších dnech vám bude zima. Přestože se v panelácích ještě netopí, sušička produkuje teplo a to teplo vám pomůže opět dosáhnout vyšší teplotu v bytě, jakmile okno zavřete.

Související:  Sáčky na odpad se doma vyplatí používat

susene_ovoce

Stejně byste neměli zapomínat pravidelně větrat, pokud v bytě sušíte vyprané prádlo, protože na balkoně se sušit pro trvalý déšť nedá. Zatímco v letních vedrech nám zvlhčování vzduchu pomáhá, na podzim či v zimě je zvýšená vlhkost vzduchu v uzavřeném bytě zdrojem problémů. A plíseň na stěnách neznamená jen tmavé fleky, ale i zdravotní problém. Z plísní se uvolňují drobné částečky, které lidé vdechují a ty mohou způsobit různé zdravotní komplikace a alergie, často „nevysvětlitelného“ původu.

Proto nezapomínejte: Pokud v bytě sušíte, tak byt i větrejte.