Když kape voda v koupelně

Kapající kohoutek v koupelně je problém, ale když vám voda kape přímo v rozvodném jádru, tak máte skutečný problém. Nedávno taková „událost“ postihla i náš byt v paneláku. Naštěstí to bylo ráno v pracovní den, tak vyřešení problému nebylo náročné a ani nám to nezpůsobilo žádné škody, na rozdíl od sousedů nad námi. A na konci všeho další sousedka pochválila mou polovičku, jak vše bravurně zvládla. Co dělat, když vás vytápí soused?

Měli jsme štěstí. Má paní právě snídala, zatímco já jsem ještě spal po náročné noční šichtě u počítače, když zaslechla podivné šumění vody. Jenže jaká voda šumí, když já jsem ještě v posteli. Zkontrolovala instalační jádro ve WC a pak mě přišla vzbudit, ať se na to podívám svým odborným okem.

Ve WC již byla cítit vyšší vlhkost a také potrubí na plyn a vodu byly vlhké, místy kapky vody. Vzal jsem LED baterku a posvítil si nejprve na dno šachty, pak na vrch. Mezi potrubí a vzduchové ventilační potrubí se světlo z osvětlení WC špatně dostává, malý šikovné svítidlo výrazně pomůže a proto ho máme doma vždy po ruce, ne jen na takové případy. Dole se ukázal malý mokrý flek, na vrchu jádra ale výrazně větší a z něj kapala voda rychlostí asi dvě kapky za sekundu. Máme problém.

kapka vody

K panice není čas, je třeba postupovat systematicky. Co předcházelo tomu, co na závěr celé „akce“ sousedka pochválila?

Je třeba určit nejpravděpodobnější zdroj vody. Voda teče k nám shora.

– Sousedé nad námi vypouštěly pračku a praskla nebo se jim sklouzla hadice, vyteklo na podlahu asi 10 až 15 litrů vody. Voda vsákne do betonu, část nateče k nám, nehrozí velký problém. Vědí o tom nebo nevědí? Problém vyřeší sami.

Související:  Garáž: Volně stojící nebo vestavěná? Nejekonomičtějším řešením je podzemní s hydraulickým zařízením

– Sousedé se sprchovaly a mají prasklou odpadovou rouru. Mohlo vytéct i více, než padesát litrů vody. Voda vsákne do betonu, část nateče k nám, hrozí ale dost velký problém. Vědí o tom nebo nevědí? Je třeba volat servis.

– Mohlo prasknout odpadní potrubí z WC, vyteklo na podlahu asi 10 litrů vody. Voda vsákne do betonu, část nateče k nám, nehrozí velký problém. Vědí o tom nebo nevědí? Je třeba volat servis.

– Pokud není problém s odpadem, mohly prasknout přívodní trubky vody na patře nad námi. Voda bude téct, dokud ji nezastavím na stupačce na přízemí. Máme velký problém. Vědí o tom nebo nevědí? Je třeba volat servis.

– U sousedů nad námi je vše v pořádku, ale každý z těchto problémů se mohl vyskytnout ještě o patro výš.

Polovička vyšla o patro výš (já jsem se zatím oblékl) a probudila nic netušící důchodce. Ti zjistili, že mají mokrý strop v koupelně i kuchyni. Soused nad nimi zjistil, že nemá mokrý strop ale ani podlahu v jádru.

Problém je pravděpodobně ve vrstvě mezi podlahou a stropem instalačního jádra. Podle intenzity a množství vody spíše na odpadním potrubí, než na přívodním. Na základě zjištěných informací jsme volali správci bytového fondu a informovali ho o zjištěných skutečnostech. Přislíbil okamžitý příchod a řešení problému a za deset minut opravdu zaparkovalo jeho auto před činžovním domem.

Během hodiny přestala voda ze stropu v našem jádru kapat a do večera bylo všechno vyschlé a vyvětrané. Za důležité zdůraznit považuji to, že jsme telefonní číslo na poruchového technika měli uložené v mobilu. Nejpravděpodobněji ho máte i ve vašem paneláku ve vstupní hale na nástěnce. Ve vlastním mobilu je to ale rozhodně lepší 😉

Související:  Ucpaný odpad v kuchyni nebo koupelně: Poradíme si i bez odborníka?

Když vás postihne podobná událost, zachovejte klid a systematicky analyzujte situaci a postupně vylučte všechny jednoduché možnosti. Když je problém nad vaše síly, zavolejte odborníky. Nezapomeňte si v době, kdy ještě žádný problém nehrozí, zapsat všechna důležitá čísla do mobilu. A když havárii takto bravurně zvládnete, i vy si vysloužíte pochvalu od užaslých panikářících sousedů.