Kam s knihami v malém bytě?

Kam s knihami v malém bytě?

„Nedokážu si představit ani jediný den bez knížky,“ říkáte si možná. Moderní doba to ale knihomolům, kteří chtějí cítit vůni papíru a tiskařské černi, nijak zvlášť neusnadňuje. Schválně zkuste v malém panelákovém bytě hledat místo pro knihovnu. Brzy budete v koncích.

V činžáku máte vyhráno

Pokud bydlíte v činžovním domě, máte vyhráno. Vysoké stropy vám umožní to nejjednodušší řešení: knihovnu přes celou stěnu od země až ke stropu. Nechcete-li ale zabrat celou stěnu, instalujte police jenom ve výšce od rámu dveří nahoru. Nahoru spisy, které potřebujeme zřídka, dolů naopak knihy, které jsou našim každodenním společníkem. Stačí si pořídit praktické schůdky a je hotovo.

Bojuji o každý kousek místa…

Jenže co dělat, když bojujete o každý kousek místa? Můžete umístit závěsné skřínky na stěny nad sedací soupravu nebo nad prádelník či šatní skříně. Řešíte-li nedostatek místa mezipatrem s palandou, spodní část pod palandou můžete využít pro umístění psacího stolu a knihovny. Nachází se v bytě nějaká nika, kterou neumíte využít? Je-li dostatečně hluboká, umístěte v ní laťky jako držáky na police a máte úkryt pro knihy.

Vzdušná stěna

Jednou z možností je také udělat z knihovny dělící příčku v bytě. Vybereme-li si regál bez zadní stěny, nebo si zadní stěnu s trochou zručnosti odmontujeme sami, bude knihovna působit příjemně a vzdušně. Navíc opticky rozdělí místnost, která bude vypadat členitější. Z jednoho pokojíku uděláte dva a s  nadsázkou si vytvoříte iluzi, že bydlíte ve větším bytě.

Policová stěna

Policová stěna

Zužitkujte i starý žebřík

K výrobě knihovny také můžete použít starší dřevěný žebřík. Nalakujte ho tak, aby vám ladil se zařízením bytu. Při budování knihovny pak využijte třeba rohu místnosti. Jednu delší a jednu kratší stěnu budou tvořit zdi a zbylou třetí zajistí žebřík. Na jednotlivé příčky umístíme prkénka jako poličky a na zdi jim zajistíme úchyt. Výhodou je, že se taková knihovna dá snadno rozebrat.

Šikovný šuplík pod postelí

Elegantní možnost, jak vyzrát na velké množství knih, je spodní část postele. Máte-li postel s velkým úložným šuplíkem na ložní prádlo, využijte ho a knihy do něj umístěte. Pokud vlastníte klasickou postel, vyrobte si šuplík sami, případně si ho nechte vyrobit na míru. Pomocí mohou být také menší proutěné šuplíky, které se dají koupit. Jednoduše je zasunete pod postel.

Ideál? Výškově přestavitelné police

Jaké jsou nejšikovnější rozměry knihovny? Samozřejmě záleží na vašich prostorových možnostech. Nejlepší hloubka knihovny je asi 25 centimetrů, výška pak asi 30 centimetrů, ideální jsou samozřejmě systémy s výškově nastavitelnými policemi, které se dají variabilně přestavovat. I miniaturní prostory bytu nabízí řešení, jak si se stohy četby poradit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..