Jízdní kola – půjčit nebo dovézt vlastní

Při rozhodování o dovolené na kolech v nějaké pěkné krajině můžete zvažovat půjčení si kol v cílové destinaci nebo se rozhodnout dovést si své vlastní kola. Obě varianty mají své plusy i mínusy a obě varianty mají jisté předpoklady. Než se rozhodnete, kterou možnost využijete, popišme si všechny výhody a nevýhody obou řešení. Jak technické, tak i finanční.

Ta jako při každé cestě na dovolenou je třeba zvolit, zda využijeme dopravu organizovanou cestovkou, nebo pokud jde o individuální dovolenou, tak veřejnou hromadnou dopravu nebo pojedeme do místa našeho oddechu vlastním autem.

Cesta svým autem dovoluje zvolit si libovolně trasu a také naplánovat si zastávky po cestě podle naší potřeby, případně již během cesty navštívit zajímavá místa. A také nejsme omezeni množstvím zavazadel, která si na dovolenou bereme. Samozřejmě musíme automobil vlastnit nebo využít služeb autopůjčoven, což ale celou dovolenou prodraží.

Když chceme vézt svá kola, musíme mít na auto střešní nosič kol nebo nosič na tažné zařízení. Jeho nákup se vyplatí pouze tehdy, pokud plánujeme na cyklodovolené jezdit pravidelně nebo i během roku podnikáme různé kratší výlety s kolem s sebou. Nosič jízdních kol pro 2 až 4 kola nás vyjde podle typu od tří do deseti tisíc korun.

Jízda s jízdními koly na střeše auta představuje i zvýšení spotřeby paliva, čím slabší motor v autě, tím je nárůst vyšší. Chcete-li spočítat, zda je levnější si kola vézt nebo půjčit, nezapomeňte započítat i tuto položku. Stejně jako nákup jízdních kol, pokud je ještě nemáte.

Jízdní kola do cíle dovolené a zpět se dají dopravit i vlakem, ne jen po ČR, ale i do Slovenské republiky, v příhraničních oblastech není problém ani v Rakousku a Německu. Předem si ale raději ověřte pravidla a jízdní řád dopravy kol po dráze.

Výhody půjčovny kol

Pokud své vlastní kola nemáme a chceme si vyzkoušet jízdu v neznámé zemi, jsou půjčovny řešením. Zejména pokud na dovolenou cestujeme vlakem či autobusem, kde je přeprava kol vždy komplikovanější. Samozřejmostí je, že si vypůjčení kol vždy předem dohodnete v penzionu, který nabízí půjčení kol jako další službu svým hostům, nebo v půjčovně kol nedaleko místa vašeho dovolenkového pobytu. Aby se vám nestalo, že přijedete na cyklodovolenou a kola budou beznadějně vypůjčená.

V některých půjčovnách mají k dispozici i elektrokola. Pro lidi se slabší kondicí je to možnost, jak absolvovat delší trasy bez újmy na zdraví, pro zkušené cyklisty to může být zajímavý poznatek, jak se jezdí s prípomocí elektromotoru.

Výhodou půjčení si kol je úspora nákladů za nákup svých kol a jejich dopravu na dovolenou. Nemusíte řešit nosič kol na auto ani jeho skladování když ho nepotřebujete, nemusíte vlastnit auto.

Stejně se půjčení vyplatí, pokud vlastníte starší typ kola a máte zájem vyzkoušet si bud jinou velikost, jinou geometrii rámu, novou značku nebo odpružené kolo nebo chování kotoučových brzd.

Půjčování kol na dovolené má samozřejmě i své nevýhody. Tou první je fakt, že nevíte, v jakém stavu budou kola, které si půjčujete. Ne vždy jsou k dispozici opravdu kvalitní kola, některé půjčovny využívají nejlevnější modely, které vám nemusí vyhovovat. Zejména pokud jste zvyklí na jistý standard, doma máte svá kola, jen se vám je nechtělo na dovolenou dopravovat.

cyklisti

Další nevýhodou je poplatek za půjčení kola. Platí se na den, někde jsou slevy za týden. Čím déle používáte kolo, tím je dovolená pro vás dražší. Čím více vás je na společné cyklodovolenke, tím více za půjčené kola zaplatíte.

Dovézt nebo půjčit?

Podle našeho názoru se půjčovna vyplatí pro lidi, kteří jezdí na cyklodovolenou samotě, případně ve dvojici a na kratší pobyty do vzdálenějších destinací. Tehdy náklady půjčovny jsou nižší, než zvýšené náklady na dopravu svých vlastních kol.

A také se to vyplatí lidem, kteří kola nevlastní, zvažují, zda je bude cykloturistika bavit a chtějí si to vyzkoušet bez zbytečných investic.

Vozit vlastní kola se vyplatí lidem, kteří jezdí na delší (alespoň dvoutýdenní) dovolené, vlastní kvalitní jízdní kola, na které jsou zvyklí. A mají samozřejmě auto. Pokud jezdí v rodině více osob, úspora je značná. Za několik let by zaplatili půjčovnám cenu všech kol i nosiče na auto, přitom na kolech mohou jezdit celý rok.

Jak je to ve vašem případě si musíte zvážit sami. Otázky, na které si je třeba odpovědět, jsme přinesli v tomto článku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..