Jaké jsou pozitivní stránky panelákového bydlení?

Panelové bydlení u nás dosud někdy vzbuzuje rozporuplné reakce. Zatímco někteří lidé ho kritizují a tvrdí, že by do paneláku nikdy bydlet nešli, jiní si ho nemohou vynachválit. Zkrátka každé bydlení má své výhody i nevýhody. Jaké plusy spatřují lidé na bydlení v paneláku? Jakkoli to možná někoho překvapí, je jich mnoho.

Nenáročná údržba, která poskytuje čas na koníčky

Především zdůrazňují, že je zde nenáročná údržba. V porovnání s rodinným domkem rozhodně. Úklid malého panelákového bytu zvládnete za chvilku. Pokud máte domek, nic takového se vám nepodaří. Domek je závazek na celý život. Neustále je kolem něj co dělat, zvláště když máte ještě zahradu. Většinou víkendy znamenají práci kolem domku a na zahradě. Proto je musí tato práce bavit, musí být srozuměni s tím, že prostě domek je hodnotou, na které je třeba pracovat. Obyvatel paneláku může vyrazit na víkend ven, na výlety, za poznáním. Tedy může rozvíjet svoji osobnost. Často také dochází k tomu, že majitelé panelákových bytů mají někoho z rodiny na venkově, nebo sami vlastní chatu či chalupu, takže mají na víkend či dovolené oddychové prostředí zajištěno. Jde o ideální kombinaci, kdy pracovní část týdne stráví v paneláku, víkend potom v zeleni.

panelaky u vody

Nízká vstupní investice, finanční nenáročnost údržby

Další výhodou je finanční nenáročnost. Pokud je panelák zateplený a má kvalitní nová okna, protopí se naprosté minimum. Provoz bytu je tedy z energetického hlediska velmi příznivý. Stačí porovnat ceny panelákových bytů a ceny bytů o stejné rozloze v činžovních domech. Výrazně se liší, přičemž ručička se vychyluje ve prospěch výrazně levnějších bytů panelákových. Pokud má panelák náležitou péči, tedy je rekonstruovaný, jak bylo zmíněno zateplený, vybavený dobrými plastovými okny, vyměněným jádrem (není zde umakart), nečeká vás žádná významná investice. Proto jak vstupní finanční zátěž, tak i další platby jsou poměrně nízké. Bydlení v činžovních domech je finančně podstatně náročnější. Máte-li vysoké stropy, v podstatě vytápíte sousedy a sami máte dole zimu. Nákup drahého bytu v centru nebo dokonce domku za městem je závazkem s dlouhou splatností, zpravidla prakticky na celý život. Investice vložená do panelového bytu je nižší, a tím pádem se i v případě hypotéky rychleji splatit.

strop

Zachováte si soukromí, anonymitu a klid

Jakkoli si leckdo kdysi stěžoval, že přes umakartová jádra je všechno slyšet, dnes už tohle po rekonstrukcích obvykle neplatí. Naopak, v paneláku si můžete krásně užívat soukromí. Nikdo neřeší, v kolik chodíte domů a jak žijete. V malých činžácích ví jeden o druhém všechno, díky tomu, že v nich jenom několik bytů a před zvědavostí sousedů neutečete. Každý vás a váš život řeší za vašimi zády, což rozhodně není příjemné. V cihle je někdy všechno slyšet daleko více, než v kvalitně udělaném paneláku. Pokud tedy nepotřebujete kamarádit se všemi sousedy, řešit jejich rodinné problémy a naopak máte rádi soukromí a klid, je pro vás panelák v dnešní době ideální. Nikdo se o vás nestará, nepitvá vaše zájmy.

vana

Prostoru se dá vtisknout osobitost

Panelákové byty si můžete přizpůsobit své osobnosti. Milujete dřevo? Udělejte si dřevěné obklady. Kámen? K dispozici jsou i kamenné dýhy. Klidně si tu můžete instalovat krb, protože dnes už se používají prosklené vložky, nehrozí riziko požáru. Můžete si zkrátka styl svého panelákového bydlení přesně přizpůsobit svým požadavkům. Záleží na vás, co vám nejlépe vyhovuje. V činžovních domech už mají byty svůj styl a ducha a přizpůsobit je osobnosti člověka je mnohem těžší, ne-li nemožné. Se stropy ve výšce 330 cm toho prostě moc neuděláte. Snad jedině spací patro. Ale štuky na stropech zbourat nemůžete, secesní květiny v osobitý styl prostě neproměníte. Panelákové bydlení má spoustu předností.