Jak vyladit ložnici v paneláku: Nebojte se malého prostoru

Pokud máte velký byt a hodně peněz na kontě, je zařizování vašeho obydlí opravdovou radostí. Jenže každý nemá takové štěstí. Někdo je omezený rozpočtem nebo malými prostory panelákového bytu, někdo se potýká s oběma problémy. I tak si ale můžete se vším úspěšně poradit a vytvořit si i v paneláku útulnou ložničku, do které se budete po únavném dni rádi vracet.

Inspirujte se u odborníků

Jestliže si nevíte rady s tím, jak ložnici uspořádat a čím ji vybavit, nejlepší je se někde inspirovat. Zajděte si klidně do nějakého studia, ve kterém se věnují designu interiérů. Poraďte se s odborníky, nechte se poučit o nejnovějších trendech. Informujte se o nových materiálech, z nichž se nábytek vyrábí. Nezávazná konzultace vás nabije elánem a novými představami. Nemusíte si od nich hned něco objednávat, ale pomohou vám zorientovat se v novinkách. Další inspirací je internet, kde najdete také nepřeberné množství nápadů. Jenom je trošku obtížnější je setřídit, takže se vám může stát, že se budete cítit zahlceni.

Vyberte si správnou postel i matraci

Popřemýšlejte, jak by asi měla vaše ložnice vypadat, jak ji chcete ladit. Především berte v úvahu celkové barevné ladění ložnice. Mělo by být spíše do jemnějších, oku lahodících barev, abyste se v ní cítili příjemně a nic vás nerušilo. Proto vybírejte jemnou barvu, ať budete stěny malovat nebo tapetovat. Vhodná je klasická bílá, jemně modrá nebo i jemně jarně zelená, případně klasická bílá. Vždy by to měly být příjemné lomené odstíny, nic křiklavého a pestrého. Dominantou ložnice má být dostatečně velká a pohodlná postel. Věnujte proto jejímu výběru a umístění dostatečně velkou pozornost. Důležitá je i kvalitní matrace. V žádném případě do ložnice nepatří televize, pracovní stůl a počítač.

Související:  I pejsek má chuť na pamlsky

spat

Nezahlcujte prostor příliš velkým množstvím nábytku

Jakmile vyřešíte spaní, tedy správné umístění postele a její podobu, začněte se zabývat dalším zařízením ložnice. Mějte na paměti, že byste ji neměli zahlcovat příliš velkým množstvím nábytku. Ložnice je určená k odpočinku, proto by v ní mělo být co nejméně rušivých předmětů. Jenom v případě, že budete mít v ložnici skutečný klid a nebude vás nic obtěžovat, budete se ráno budit odpočinutí.

Nezapomeňte na velkou skříň

Součástí ložnice často bývá velká prádelní skříň. Nejideálnější je zvolit variantu přes celou stěnu. Můžete v ní najít dostatek prostoru na pověšení kabátů, kalhot i sukní, košil i blůzek. Dále poličky na uložení prádla. Prostor na uložení peřin a polštářů, dek. Horní prostory skříně se hodí pro odkládání sezónních věcí, tedy v létě uložíte nahoru zimní věci a v zimě zase naopak letní. Výbornou variantou jsou například vestavěné skříně s posuvným otevíráním, které zaberou minimum prostoru, a vejde se do nich maximum. Mezi další nábytek patří noční stolečky a komoda. To je ideální vybavení ložnice, další zbytečnosti už by v ní být neměly.

Pomohou i posuvné dveře nebo paraván

Existují ovšem i případy, kdy ložnici vůbec nemáte. Pokud bydlíte v garsonce nebo malometrážním bytě, těžko si můžete vytvořit opravdovou ložnici. Většinou si musíte vystačit s rozkládací pohovkou vybavenou úložným prostorem na ukrytí peřin a polštářů. Jenže tyto pohovky nejsou ideální na každodenní spaní, takže je nakonec lepší pořídit si klasickou postel. I v těchto případech ale najdeme řešení. Pokud máte opravdu malý prostor a nedá se například oddělit příčkami obývací prostor od spacího, můžete zvolit improvizované řešení v podobě posuvných dveří. Vznikne tak velmi jednoduše oddělená malinká místnost, která vám zajistí potřebnou intimitu. Jinou možností je třeba paraván nebo zástěna, kterou podle potřeby umístíte nebo odklidíte.



Související:  Jakou barvu na vybavení?