Jak připravit byt na výměnu oken

Výměna starých dřevěných oken za nová plastová přináší zejména úsporu za ušetřenou energii na vytápění bytu a proto se rozhodně vyplatí. Aby ale výměna co nejméně zasáhla do chodu domácnosti a nebyly při ní poškozovány podlaha a nábytek, je třeba dodržovat několik zásad a na výměnu oken se dobře připravit. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastějším důvodem výměny oken hlavně v panelákových bytech je fakt, že na sklonku socialismu se byty usazovali okny, které byly vyrobeny z nedostatečně vysušeného dřeva a proto se materiál kroutil a zdeformovaná okenní křídla nedostatečně těsnily. Každý, kdo v takovém bytě bydlel, tak zná kývání se záclon při větru a dokonce zvedání se koberců u dveří, jak táhlo přes netěsná okna. Druhým problémem byly málo utěsněné rámy oken při panelech a to vše způsobovalo nemalé úniky tepla z bytu. Když k tomu přidáme obyčejná skla s malou izolační schopností a často chybějící nátěry dřevěných rámů oken, tak není divu, že jsou takové okna v žalostném stavu a majitelé bytů řeší problém kompletní výměnou oken za plastová okna na celém bytě.

profil

Plastová okna mají skrytý ocelový rám jak křídel, tak rámů, na které jsou nasunuty plastové profily, uvnitř rozdělené na takzvané komory. Nejrozšířenější typ, pětikomorová okna, má tedy vnitřní prostor plastového rámu rozdělen na pět částí, komor, v každé je uzavřený vzduch a každá komora tvoří jednu izolační vrstvu, která brání úniku tepla z vnitřku bytu směrem ven.

profily

Kromě rámů brání úniku tepla z bytu ven i izolační dvojsklo nebo moderní trojsklo, kde mezi dvěma či třemi tabulemi skla je opět uzavřený prostor, nejčastěji vyplněn vakuem, a celá plocha výrazně snižuje tepelné ztráty bytu. Celek je mezi rámem okna a panelovou stěnou utěsněn polyuretanovou pěnou (PUR), která má mechanicky fixovat celé okno, ukotvené na několika místech do zdi konzolami, a bránit prostupu tepla i bránit průvanu. Nové plastové okno se tak stává výrazným prvkem, bránícím prostupu tepla z bytu ven a současně plastová okna výrazně omezují hluk, přicházející do bytu z vnějšího prostoru, z ulice. Někdy dokonce tak, že obyvatelé za zavřenými okny neslyší hlášení městského rozhlasu, které nikdy předtím, u starých netěsných oknech, nepřeslechli. Izolační protihluková vlastnost plastových oken se ztrácí v létě, kdy jsou permanentně otevřené zejména lutny, a s příchodem chladných podzimních a zimních dnů si obyvatelé bytů, kde jsou vyměněny okna, užívají ticho svých příbytků.

Barva plastových oken

Rámy plastových oken není třeba pravidelně ošetřovat proti povětrnostním vlivům, jako to je u dřevěných oken, a není potřeba je natírat barvou. Již při objednávce si můžete zvolit, jaké barvy mají být rámy a křídla a na výběr máte více, než jen bílou barvu či jiné plné barvy, ale zvolit si můžete i imitaci dřeva. A navíc, jiný odstín mohou mít okna zevnitř bytu a jiný z vnější strany. Vnitřní strana tak může korespondovat s vaší oblíbenou barvou či ladit s nátěrem stěn, z vnější strany se můžete přizpůsobit vzhledu celého paneláku a „nevyčnívat“.

Jaký typ profilu okna zvolit

Mnoho majitelů bytů se rozhoduje mezi mnoha výrobci plastových oken na trhu a zvažuje, jaké výhody má ten který výrobce. Více, než výrobce profilu, je důležitější, jaké kování budou mít okna, které si vyberete do svého bytu. Nejen tvar klik, ale i způsoby otevírání, mechanismy zajištění oken, způsob mikrovětrání či závěsy / panty. Proto využijte možnost navštívit vzorkové prodejny uvažovaných firem a tam si nechte všechno ukázat a vyzkoušejte, zda se vám bude s oknem, které si chcete objednat, dobře manipulovat. Velkou výhodou je, pokud máte možnost si prohlédnout okna u vašeho známého, který již má okna vyměněny a vyzkoušet si jejich používání v praxi.

panelák

Pokud se uvažuje ve vašem paneláku nad hromadnou výměnou oken na celém domě, rozhodně neuděláte špatně, když se rozhodnete vyměnit svá staré okna za plastová dříve, než dojde na celoplošnou výměnu a zařídíte si, že z fondu oprav z vaší části nebude hrazen příspěvek na okna, když jste si je vyměnili za své peníze. Často totiž výbory společenství vyberou nejlevnějšího dodavatele s nejlevnějšími okny za cenu kompromisů v ovládání či výbavě oken. Pokud máte své představy, jak by měla vaše okna vypadat, rozhodně neváhejte a jednejte dříve, než budete rozzlobeni z laciné alternativy, kterou schválili vaši sousedé na domovní schůzi vlastníků bytů. Ne každému může vyhovovat pevné okno na balkoně vedle otvíravě-výklopného balkonu. Prý to pevné okno lze umýt z balkonu a není třeba jej otevírat. Podle mého názoru to okno na balkoně slouží v prvé řadě na větrání, tedy mělo by být výklopné i otvíravé a vybaveno síťkou. Pak nemusí být balkon výklopný a tedy závěsy balkónových dveří budou pevnější. A ještě jiných podobných maličkostí budete ušetřeni, když o vašich oknech na vašem bytě nebudou rozhodovat spořivý sousedé.

Avšak mnohem větší pozornost, než výběru profilu oken a počtu komor plastových profilů je třeba věnovat výběru firmy, která bude výměnu plastových oken realizovat. Protože okna jsou vyráběna pomocí specializovaných počítačem řízených pracovišť z profilů dovezených od profi dodavatele, takže na oknech není moc co zkazit. Avšak chování dělníků ve vašem bytě, nepořádek po nich, otlučené stěny či samotná okna při manipulaci s nimi nebo kvalita montáže a zednických prací je to, co rozhodne o tom, zda budete s výměnou oken a se samotnými plastovými okny spokojeni.

mistr

mistr

pajser

Proto si před výběrem firmy, které dáte okna vyměnit a tím i vydělat, zjistěte reference například na internetu. Ptejte se sousedů a známých, kteří výměnu oken nedávno absolvovali, jak byli spokojeni s montážníky, kteří u nich byli a co po nich zůstalo. Vyhnete se tak například situaci, kdy chlapík položí špinavou příklepovou vrtačku do vaší postele, protože je mu to právě nejblíže. Nebudete se muset rozčilovat nad znečištěným WC, protože ne každý zedník je naučen, že po použití WC je třeba spláchnout. Nebudete muset se dívat, jak zedník si klidně stoupne na vaši kuchyňskou židli, aby dosáhl na vrch okna a svými pracovními botami vám zničí její čalounění. Nebudete kupovat nový nůž na chléb, protože zedník ho použil na odříznutí zbytku PUR pěny. A nebudete muset mnoho jiných věcí, při kterých by vám skřípaly zuby. Ze šesti výměn na pěti místech, kterých se autor článku zúčastnil, má bohaté dobré i špatné zkušenosti.

Příprava bytu na výměnu oken

Když už máte vybrány nová okna, máte zvolenou firmu s dobrými referencemi na jejich výměnu a blíží se termín prací, je dobré připravit sebe i váš byt na tuto událost. Byt připravujeme na výměnu oken zejména proto, abychom předešli škodám na vlastním majetku a znečištění celého bytu zejména prachem.

chodba

Začneme tím, že v místnostech, ve kterých bude výměna oken probíhat, odstraníme drobné předmět a nábytek, květiny, vázy, ozdoby a jiné drobnosti a přemístíme je dočasně do pokojů, ve kterých rekonstrukce neprobíhá. Z toho vyplývá, že je docela rozumné nedělat výměnu oken za nová v celém bytě najednou, ale rozdělit si výměnu oken na dvě části. Vždy tak budete mít část bytu k dispozici pro sebe i pro dočasné uskladnění věcí z jiných pokojů.

Nezapomínejte, že montážníci musí mít plný přístup k oknům, tedy sundat je třeba i záclony nebo rolety a přesunout také všechny předměty, které jsou v blízkosti oken, řekněme tak do vzdálenosti půldruhého metru od okna. Protože nové okno se bude vkládat do otvoru ve zdi v kuse a chlapi musí mít prostor pro manipulaci s ním.

podlaha

Když už je okolí okna volné, na řadě je postarat se o podlahu. Ne všichni montážníci se při výměnách oken v bytech přezouvají, takže raději počítejte s tím, že budou mít obuté bagančata. Navíc při vybírání starého okna se mohou na zem dostat malé, ale ostré kousky betonu a poškození podlahy je zde dříve, než se nadějete. Navíc nezapomínejte, že montážníci nejsou ve svém bytě, ale ve vašem bytě a bohužel většina zedníků a podobných profesí nedbá na majetek cizích lidí. I proto jsme vám již dříve zdůraznili, že si vybírejte firmu na výměnu oken zejména podle zkušeností vašich přátel a známých.

okno

Pokud používáte v místnosti koberec na linoleu, tak stačí odrolovat koberec zpod okna do středu místnosti a zajistit jej proti rozmotání kouskem kobercové pásky. Ale i gumolit je dobré dále ochránit.

Mnohem více pozornosti ochraně podlahy při výměně oken musíte věnovat, pokud máte plovoucí podlahu nebo korek. Osvědčená metoda je pokrýt podlahu kartonem z krabic. Navštivte prodejny potravin, lékárny či bufety a požádejte je o staré a prázdné krabice. Doma je pak rozřízněte, položte na plochu s mírným přesahem přes sebe a přelepte spoje širokou lepící páskou. Vytvoříte tak souvislou vrstvu, která chrání vaši podlahu před poškrábáním betonem, podrážkou botami montážníků, ale i před pádem šroubováku na zem nebo jiné součásti jejich nářadí.

parapet

parapet

Ochránit byste měli nejen plochu před oknem, které se chystáte nechat vyměnit, ale i celou plochu od vstupních dveří přes místnosti až k oknům. Z chodby přes pokoj stačí pokrýt plochu širokou jeden metr. Dáte tím jasně najevo, kde se mohou mistři pohybovat i to, že vám záleží na vašem bytě a jeho vybavení. V nouzi můžete použít igelitovou fólii, ale ta má nižší pevnost, než karton.

Ochrana podlahy je prvním krokem. Zcela určitě máte pod okny radiátory. Ty je také třeba ochránit, opět použijeme kartony a zakryjeme vrch a stranu směrem do místnosti. Uděláte dobře, pokud ochranný kryt na radiátor z kartonu má přesah na obě strany alespoň pět centimetrů a zakrývá i ventil, zejména pokud je termostatický. Tento kryt k radiátoru připevníme na několika místech lepicí páskou.

folie

folie

folie

kuchyne

Radiátor i podlaha je zakrytá, pracovní prostor pro mistry vytvořen. Zbývá chránit zbytek pokoje. Nábytek a sedací soupravu nemusíte stahovat, nanejvýš přisunete vše blíže k obývací stěně. Při vybírání starých oken v paneláku se uvolňuje i množství prachu a pokud si chcete ušetřit spoustu úklidu po skončení výměny oken, doporučuji zakrýt veškerý nábytek. V prodejnách barvy-laky či hobby marketech dostat koupit zakrývací fólie používané při malování pokojů. Rozměry se pohybují od 3×4 po 4×5 metrů. Jedná se o velmi tenkou fólii, kterou z balíčku rozmotáte a natáhnete na nábytek a přilepíte na několika místech k nábytku a podlaze (proti průvanu). Konce na podlaze můžete zatížit nějakými předměty.

mistr

mistr

parapet

Je tu den D, přišli mistři oknaři a pouštějí se do demontáže starých oken. Jelikož u vás stráví den či dva, je dobré udržet si dobré vztahy. Můžete jim nabídnout kávu, navrhnout svačinu či oběd na pozdější dobu. Mně se osvědčilo vždy ráno upozornit, že se bude blýskat. Že je budu při práci fotografovat, protože mě zajímá, jak to probíhá. Samozřejmě, že jde o kontrol kvality jejich práce, oni to pochopí napoprvé a když se bez varování kdykoli rozsvítí v pokoji blesk, dávají si při práci pozor, aby bylo vše kvalitně uděláno. A vy máte důkaz pro případ, že by došlo k reklamaci. I když si pozvete osvědčenou firmu, může se stát, že se jim cosi nepodaří. Mám zkušenost, že se jim nepodařilo dobře usadit vnitřní parapet. Pomocí digitálního fotoaparátu jsem vyfotil místo, kde jsem přímo neviděl, ale cítil jsem odtud průvan, a fotku poslal mailem do firmy. Dobrou firmu poznáte právě podle jejich reakce na případný problém, U nás si dohodli na druhý den termín, parapet sundali a znovu usadili, tentokrát kvalitně.

parapet

Když si objednáte firmu na výměnu oken, vždy by měl být někdo s nimi v prostoru, kde mění okna. Ať už se jedná o byt, rodinný dům nebo kancelář. Jednak trvalá přítomnost majitele nutí montážníky dbát na kvalitu práce a neflákat se a současně se vyhnete situacím, že si „půjčí“ židli či kuchyňský nůž bez vašeho vědomí. Slušná firma má všechno, co potřebuje k práci a nemusí ničit vybavení toho, kdo je za práci platí. Dobrá firma navíc průběžně po sobě uklízí a po skončení výměny oken, zapěnění rámů PUR pěnou a po odstranění jejích přebytků navíc udělá kvalitní zednické vysprávky kolem oken a uklidí po sobě. Nám nezbylo na závěr jen setřít, protože hrubá špína byla uklizená a samozřejmě i stará okna byla odvezena. Jinak by to všechno zůstalo na vás odvézt na sběrný dvůr.

PUR

PUR

PUR

ram

ram

ram

ram

Pro lepení fólie k nábytku či podlaze se výborně hodí světle žlutá papírová páska používaná malíři pokojů, známá pod názvem zakrývací páska. Prodávají se v různých šířkách, při výměně oken jsme úspěšně použili pásku širokou asi 45 mm.

Když nepodceníte vaši přípravu na výměnu oken, nebudete mít po jejich výměně žádný problém ani starosti a můžete se těšit z krásného výhledu bez průvanu a bez zbytečného hluku zvenčí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..