I v malinkém bytě si můžete zařídit svůj čtecí koutek

Příjemné posezení s knihou je to, co nám často v uspěchané době všedních dnů chybí. Času, kdy si můžeme někam zalézt s dobrou četbou a v klidu se jí nějakou dobu věnovat, je stále méně. Kromě povinností, které se na nás neustále valí, je jednou z příčin i nedostatek místa v malých bytech. Nemáme vlastně kam utéci.

 

Málokdo má knihovnu jako místnost

Udělat si svůj čtecí koutek, kam bychom se mohli čas od času ukrýt a nerušeně hltat písmenka, ale není zase takový problém. I v panelákových bytech se dá leccos vymyslet, chcete to jenom zapojit trochu fantazie. Ve velkých bytech nebo rodinných domech můžeme celou jednu místnost vyčlenit jako knihovnu, kde budeme knihy nejenom ukládat, ale pořídíme si do ní i psací stůl, pohodlné křeslo a lampu a ze všeho si vytvoříme oázu klidu. Jenže málokomu se poštěstí, aby mohl svoji situaci takto vyřešit. Většina z nás je omezena stísněnými prostorami malého bytu. Ani tak ale není třeba rezignovat.

K improvizované relaxační zóně zvolte paraván

Zónu pro relaxaci a čtení si můžete vytvořit v některé z větších místností bytu. Ideální je pro tento účet třeba prostorová nika ve zdi nebo roh místnosti. Jsou-li ale i tyto prostory u vás maximálně využité nábytkem, můžete si vždy, když se budete chtít „zašít“ vypomoci paravánem, který vaše sezení s knihou oddělí od zbytku místnosti. Zajistíte si ničím a nikým nerušený čas a až uplyne a budete se chtít vrátit zpět, není nic jednoduššího, než paraván prostě složit a někam uklidit do chvíle, než opět zatoužíte po klidu. Splní svůj účel a přitom nebude nikde překážet. Paravány navíc bývají hezkou bytovou dekorací. Když vybereme ten správný, barevně sladěný s ostatním zařízením bytu, příjemně do něj zapadne a nikde nebude „vyčuhovat“.

Vytvořte si příjemný azyl

Svůj účel na chvíli vás oddělit od okolního světa ale splní i závěs nebo třeba sestava různých polic s květinami a dekoračními předměty, která v bytech často rozčleňuje prostor. Navíc květiny podpoří vaši atmosféru klidu a pohody. Stejným způsobem může dělit prostor i vysoká skříň, jejíž zadní stěnu můžete ozvláštnit třeba zajímavými plakáty, kobercem nebo tapetou. Pokud máte k dispozici pohodlný velký ušák, stačí k oddělení se od ruchu třeba jenom on. Jednoduše si ho pootočíte, kam potřebujete a zapadnete do něj celí. Oddělení prostoru by vám mělo být příjemné, abyste cítili, že jde skutečně o váš azyl. Vyzdobte si ho proto barvami, které máte rádi, použijte k tomu třeba barevné polštářky.

I v malinkém bytě si můžete zařídit svůj čtecí koutek

I v malinkém bytě si můžete zařídit svůj čtecí koutek

Příjemné světlo je důležité

Především ale dbejte na to, aby váš relaxační kout byl správě osvícen. Světlo musí být tak silné, abyste si nekazili oči, ale zase nesmí rušit. Nejlepší je vytvořit koutek u okna nebo poblíž něho, abyste měli dostatek přirozeného světla. Pokud to nejde, mělo by k vám doléhat rozptýlené centrální světlo, které na vhodném místě podpoříte buď stojací lampou, nebo stolními lampičkami. Vyzkoušejte si, zda vám světlo vyhovuje. Platí, že by mělo být příjemné a nemělo by vaše oči unavovat. Jde přece hlavně o váš odpočinek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..