I své auto připravte na zimu

Zima je tady, i když mrzne jen občas a jen v noci. Všichni řešíme topení v domácnosti, teplé oblečení a případné následky na nás, pokud jsme něco zanedbali. Mnoho lidí kašle a kýchá. Ale neměli byste kašlat na vaše auto, zaparkované před činžovním domem. Zejména pokud nejezdíte na něm každý den. Protože připravit auto na zimu neznamená jen přezout na zimní pneumatiky, abyste nedostali pokutu.

Nesmíte zapomínat ani na tekuté náplně vašeho plechového oře. Tou první věcí by mělo být doplnění nádobky ostřikovačů čelního skla nemrznoucí kapalinou. Pokud máte v nádobce čistou vodu, neváhejte ji dolít koncentrátem alespoň do -20 ° C, aby po celkovém zředění byla odolnost směsi alespoň -5 ° C. Tím překonáte první chladné dny a později, když část kapaliny spotřebujete, dolijte opět tento koncentrát.

Ale jen dolití nestačí. V nádržce budete mít směs mrazuvzdornou, ale v čerpadle a rozvodech i tryskách před sklem ne. Proto byste měli několikrát ostřikovače použít, aby se nemrznoucí směs dostala z nádržky i do celého systému a tím ho ochránila před poškozením rozpínajícím se ledem. Pamatujte, že je třeba spustit nejen ostřikovače čelního skla, ale i toho zadního a že k němu je přívod podstatně delší. A samozřejmě i ostřikovače světlometů, pokud je jimi vozidlo vybaveno. Že už je mrazuvzdorná směs v celém systému poznáte podle aroma tryskající kapaliny i její barvy na skle.

mraz

Mnohem větší škody na autě způsobí zamrznutí chladicí kapaliny motoru. Chcete-li kontrolovat její odolnost vůči chladu doma hustoměrem, musíte kontrolovat studenou kapalinu. Optický refraktometr vám určí teplotu při které chladicí kapalina zamrzne i při teplém motoru. Pokud nemáte tento optický měřicí přístroj doma, navštivte kterýkoli autoservis. Kontrola trvá okamžik a často za ni ani nezaplatíte. Zejména pokud si okamžitě necháte dolít nemrznoucí kapalinu, když vám chybí nebo je její odolnost nízká.

Související:  Konec vlhkosti v koupelně

Pokud vaše auto jezdí na benzín, nezapomeňte se postarat, aby nezamrzla voda, která se může v nádrži na palivo nacházet. Nemyslím, že byste ji natankovali spolu s palivem, spíše se jedná o kondenzované kapičky ze stěn nádrže. Led v přívodním potrubí zablokuje palivovou soustavu a vaše auto nepojede. Deci nebo dvě přípravku na rozpuštění vody v benzínu rozptýlí tento kondenzát a ten se spálí v motoru. Kromě speciálních přípravků lze použít i obyčejný technický (denaturovaný) líh z drogerie, půl litrová láhev vám vydrží celou zimu. Kromě začátku podzimu použijte líh i několikrát během zimy, stačí dolít jeden decilitr jednou za měsíc.

A nezapomeň mít po ruce škrabku na čištění oken nebo rozprašovač na zamrzlé skla. Neboť jen když dobře vidíte na cestu, můžete jezdit bezpečně.