Generální úklid a odmrazování ledničky? Vyplatí se hlavně pravidelná péče

Když se řekne vyluxovat lednici, rozumíme tím její vyjedení, tedy vyčištění od potravin. Existuje ovšem i jiné čištění, na které bychom ovšem v každodenním chodu domácnosti také neměli zapomínat. Každá lednička občas potřebuje úklid. Kdy a jak ho provádět?

Používejte krabičky a sáčky

Nezapomínejme na některé zásady používání ledničky. Budeme-li je dodržovat, generální úklid a rozmrazování se díky vaší systematické péči stane hračkou.
Nepříjemnému zápachu, který se z útrob ledničky začne vinout, jakmile ji pootevřeme byť jenom na škvírku, se vyhneme velmi jednoduše. Aromatické potraviny skladujeme v plastových boxech s víčky. Dnes je jich k dostání opravdu nepřeberné množství všech tvarů a velikostí, takže můžeme vybrat ty nejvhodnější. Pokud se krabička nehodí, použijeme mikrotenové sáčky. Zabráníme tak zbytečnému znečištění polic.

Ocet a jedlá soda stačí

Pravidelně jednou měsíčně ledničku vykliďte, i když ještě nepotřebuje rozmrazit, a vymyjte ji vodou. Můžete přidat pár kapek octa, který působí proti zápachu, nebo také jedlou sodu na odstranění nečistot. Vyhněte se používání koncentrovaných čisticích prostředků, které by pak mohly kontaminovat potraviny. Octová voda a jedlá soda k umytí vnitřku lednice a polic bohatě stačí, budete-li ovšem mýt pravidelně. Při mytí nevynechávejte ani dvířka a gumová těsnění. Nakonec lednici vysušte hadříkem a nechte ještě chvíli otevřenou, aby vyvětrala.

in-the-refrigerator

Využijte cestovní ledničky

Chystáte se rozmrazovat? Po vypnutí ledničky a jejím odpojení od sítě z ní nejdříve vykliďte všechny potraviny. Pokud máte cestovní chladničku a namrazovací vložky do ní, sem s ní, protože teď ji využijete. Vložky uložte několik hodin před plánovaným úklidem do mrazáku vaší lednice. Když je nyní vytáhnete, budou studené jako led. Zmrzlé potraviny vyjměte z mrazáku a naskládejte do cestovní chladničky. Mezi potraviny vsuňte namražené vložky a zavřete víko cestovního chladicího boxu. Máte téměř 100% jistotu, že potraviny po dobu odmrazování prakticky neztratí svojí teplotu.

Termotašky se hodí

Nemáte-li cestovní ledničku, zabalte zamražené potraviny alespoň do novin a uložte těsně vedle sebe. Jejich ohřev tím zpomalíte. Máte-li z obchodu termotašky na přenos teplých a mražených potravin, naskládejte do nich v novinách zabalené potraviny. Termotašky zaručují stabilitu teploty po dobu asi jedné hodiny. I když odmrazování za tu dobu nestihnete, přece jenom docílíte zpomalení rozmrazovacího procesu.

Pozor na fén!

Rozmrazování můžete urychlit, nejlépe tak, že do mrazáku vložíte dřevěnou destičku, na kterou umístíte hrnec s vroucí vodou. S oblíbeným vysoušečem na vlasy ale buďte velmi opatrní. Samozřejmě můžete foukat do mrazáku horký vzduch, ale mějte na paměti, že fén je podobně jako další domácí spotřebiče velkým žroutem elektrického proudu a hlavně nezapomeňte, že pracujete ve vlhkém prostředí a manipulace s vysoušečem by se vám mohla krutě vymstít v podobě zásahu elektřinou. Hrnec s vodou je mnohem bezpečnější variantou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Jeden komentář ke Generální úklid a odmrazování ledničky? Vyplatí se hlavně pravidelná péče

  • Alžběta Odehnalová  napsal:

    Velmi hezky napsané. Já jsem to taky řešívala, ale poslední dobou jsem si zvykla používat na úklid firmu a oni jsou pro mě schopni zařídit i toto. Tak vám více času na pletení 🙂

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..