Dobrý spánek je cestou ke zdraví

Nezbytnou součástí zdravého životního stylu je zdravý spánek. Pokud budete ponocovat, chodit spát v různou dobu a stejně nepravidelně vstávat, rozhodně nemůžete očekávat, že budete zdraví a spokojení. A to ani v případě, že jste jinak v posilovně, v tělocvičně či bazénů jako doma a nestravujete se jinak než podle kuchařek zdravé výživy. Nedostatek kvalitního spánku vás omezuje, abyste se dostali do optimální životní formy. Většina lidí potřebuje spát 7-8 hodin denně, aby byla opravdu vyspalá. Nejspíše znáte třeba kolegu z práce, kterému stačí čtyři hodiny spánku, ale to je jenom ona výjimka potvrzující pravidlo.

Proč nespíte a luxujete ledníčku?

Možná také netušíte, že nedostatek spánku dosti úzce souvisí i se štíhlou linií. Regulaci chuti k jídlu má na svědomí hormon leptin. Pokud méně spíte, způsobujete tím pokles hladiny tohoto hormonu. Nejspíše právě díky jejímu poklesu vyrazíte na noční výpravu do ledničky. Naprosto pochopitelná je i skutečnost, že když jste unavení, máte nižší výkonnost a snáze děláte chyby. Nemůžete se soustředit. Také se dostáváte do začarovaného kruhu. Nejste dostatečně vyspalí, proto máte málo energie. Hledáte tedy energii – kde jinde než v jídle? Zvyšuje se vaše chuť na sladké a na problémy s váhou je proto zaděláno. Často se vrhnete na jídlo právě v době, kdy už byste měli mířit do postele. Nespíte a málo spánku pak doháníte jídlem a tloustnete. Proto nadváha může být v přímé závislosti i na špatném spánku a jeho nedostatku. Možná vám spánkový režim komplikuje práce na směny, možná nespíte kvůli velkému stresu v práci, partnerským neshodám, rodinným problémům. Příčin může být spousta. Snažte se ale bludný kruh minimálního spánku prolomit jinak, než hypnotiky. Jak?

Stanovte si spánkový režim

  • Spěte minimálně sedm hodin denně. Když přidáte ještě hodinu navrch, tím lépe. Zvládnout se dá i o hodinu kratší spánek, ale platí, že spát méně než šest hodin už je ze zdravotního hlediska nebezpečné.

  • Snažte se vždy usínat a vstávat v přibližně stejnou dobu, a to i o víkendech nebo o dovolené. Vaše tělo si tak navykne na určitý spánkový režim a samo si ho už bude umět řídit. Díky tomu lépe usnete a snadněji vstanete a budete také dobře odpočinutí.

  • Nedopusťte, aby vás během usínání a spánku cokoli rušilo. Mobilní telefon, televizor, počítač, nic z toho do ložnice nepatří. Všechno vás může rušit. Naopak vám může pomoci usnout klidná relaxační hudba nebo pěkná knížka.

  • Jezte naposledy nejpozději dvě hodiny před spaním. Přecpávání dobrému spánku nepomůže.

  • Před spaním si vyvětrejte ložnici, vyberte si vhodné zatemnění. Spánek ruší také světlo.

  • Nepodceňujte kvalitní postel s dobrou matrací a roštem a lůžkoviny, které odvádějí vlhko a pot, jsou prodyšné a antialergické.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..