Dobré vztahy v paneláku: Cesta k pohodovému soužití není snadná

Ozývá se od sousedů noc co noc hlasitá hudba? Tluče vám někdo od vedle na stěnu, když hlasitěji kýchnete? Válí se po chodbě rozkopané špinavé boty ratolestí od sousedů? Vrtá někdo v sousedním bytě do zdi tak, že vibruje celý dům? Slýcháte na schůzích vlastníků místo reálného řešení důležitých problémů jenom pomluvy na lidi, kteří zrovna nejsou přítomni? Pokud jste si alespoň na některou z uvedených otázek odpověděli ano, potom určitě víte, že sousedské vztahy v paneláku nemusí být zrovna procházkou růžovou zahradou.

Některé věci neovlivníte

Co dělat, když sousedské vztahy nefungují? Když je ovzduší v domě plné napětí a na domovní schůzi máte pocit, že chodíte po minovém poli? Situace skutečně není jednoduchá. Přitom mezilidské vztahy jsou velmi důležitou věcí. Jestliže jsou dobré, vracíte se do vašeho domu rádi. S chutí prohodíte pár slov se sousedem a dokonce si třeba popřejete a připijete na oslavu Nového roku. Potom se cítíte ve svém bydlišti dobře. Ovšem mnohem horší situace nastává, pokud vzájemná komunikace nefunguje, nebo si lidé třeba dělají naschvály. Jak tomu předejít? Jde to těžko, je to obtížné a jsou věci, které vy sami neovlivníte vůbec, nebo je váš vliv na ně minimální. Kde vůbec začít?

Zjistěte si, kam se stěhujete

Začněte od Adama, tedy už od chvíle, kdy se chystáte změnit bydliště. Všímejte si svého okolí, a tedy i sousedů, ještě dříve než se nastěhujete. Je obecně známé, že v problémovějších lokalitách jsou ceny bytů nižší. Zaplatíte sice méně, ale na druhou stranu riskujete, že budete mít sousedy, kteří nebudou zrovna podle vašeho gusta. Málokdo se ovšem ještě před nastěhováním do nového bytu zajímá o to, kdo žije vedle něho. Většinou řeší cenu, lokalitu a stav, ale své sousedy zřídkakdy. Potom ovšem může být nepříjemně překvapen. Z výzkumů pak například vyplývá, že zhruba každý desátý člověk se u nás stěhuje kvůli tomu, že má vedle sebe nesnesitelné sousedy. Ironií osudu ovšem je skutečnost, že i potom často podcení otázku, kdo bydlí vedle něj a může s podobným problémem za pár let bojovat znovu. Možná není příliš od věci, zajímáte-li se o koupi bytu v nějakém domě, zazvonit u jeho sousedů. Představit se a říci, že jste pravděpodobně budoucí soused či sousedka. Už jeho první reakce vám hodně napoví.

Související:  Když váš byt není nafukovací, pomůže vám vestavěný nábytek

dlazba

Buďte opatrní na zásahy do soukromí

Pokud už jste se přistěhovali, můžete zkusit obejít dům a představit. Pokud bydlíte v menším činžovním domě o třech čtyřech patrech, zvládnete obejít celý. Jde-li o velký panelák, zkuste zazvonit alespoň u bytů na vašem patře. Vyberte si co nejvhodnější chvíli. Krátce se představte. Získáte základní představu, kdo vedle vás žije. Málokdy jsou vzájemné vztahy na takové úrovni, že upečete bábovku, zazvoníte u sousedky a pozvete ji na kávu. Ostatně ani takové pozvání nemusí být vždy příjemné. Někdo o bližší kontakty příliš nestojí, stačí mu letmé pozdravení na schodech. Pokud patříte mezi velmi společenské lidi, kteří si potrpí na podobné setkávání a chtěli byste něco takového zavést i u vás v domě, buďte opatrní. Zatímco někdo pozvání uvítá, rád přijde a příště vás na oplátku pozve k sobě, jiný se bude bránit a brát to jako nemístný zásah do svého soukromí.

Jak vy k nim, tak oni k vám

Co můžete pro bezproblémové soužití v paneláku udělat vy sami? Především se řiďte heslem: „Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.“ Nemáte rádi nepořádek, hlasitou hudbu pozdě večer? Potom si dávejte pozor, abyste se i vy vyvarovali podobných sousedy obtěžujících projevů. Mějte kolem svých dveří uklizeno. Dodržujte noční klid mezi 22.00 hodinou večer a 6.00 hodinou ráno. I v ostatní hodiny se vyvarujte příliš hlasitých projevů, které by mohly vzbudit nepříjemnosti. Chovejte se zkrátka stejně, jak chcete, aby se chovali i ostatní v domě k vám. Nová pravidla občanského soužití od letošního roku vymezuje nový občanský zákoník. Přesněji tak určuje některé pojmy. Když není zbytí a hlasité projevy se opakují, nezbývá než volat policii. Berte to ale jako krajní možnost v případech, kdy jiné řešení situace už selhalo.



Související:  Vidět a přitom nebýt vidět: Jak zakrýt kuchyňská okna?