Co číst v paneláku? Vychutnejte si krásu tištěných novin

Panelákové bydlení je jako jakékoli jiné. Také se v panelákovém bytě můžete věnovat svým koníčkům včetně četby. Není nic hezčího, než si třeba v neděli po obědě dopřát chvíli s dobrou kávou i novinami. Podobné okamžiky intimity vám neposkytne počítač s jeho chladnou obrazovkou, ale jedině šustot papíru a vůně tiskařské barvy. Jak je to ale s budoucností novin?

Spousta polopravd a lží

Noviny znamenají určitý předvýběr informací. Tím by měla být zaručena jejich kvalita. Na internetu ale musíme informace doslova „přehazovat vidlemi“, protože zadáme-li určité téma, vyhledávač nám nabídne velké množství odkazů. Absolutní svoboda informací na internetu ale znamená i spoustu zavádějících a neověřených informací, potažmo polopravd či přímo lží. Zadáme-li tedy konkrétní téma do internetového vyhledávače, z odkazů, které se nám vypíší, má pro nás jenom zlomek skutečnou informační hodnotu.

noviny

Žrout času

Zbytek obsahu internetu je balast různých exhibicionistů, kteří trpí pocitem, že chtějí svému okolí něco sdělit, a přitom většinou nemají co. Jejich sdělení trpí prázdnotou. Naproti tomu v novinách projdou informace určitým sítem a na stránky by se měla dostávat jenom skutečná kvalita. Že tomu tak mnohdy není, je věcí novinářů a vydavatelů, nikoli novin samotných. Výhodou novin je také to, že při jejich listování můžeme narazit na zajímavou informaci i z jiného oboru, než je náš bezprostřední zájem a rozšířit si tak obzor. Noviny prolistujeme, přečteme a poté je odložíme, internet se ale může, bohužel, stát skutečným žroutem času. Hledáme něco konkrétního a najednou po dvou hodinách zjistíme, že jsme se dostali k tématu zcela odlišnému od původního.

Konkurence nebo partnerství?

Internet může být partnerem doplňujícím noviny. Na internetu nás většinou zaujmou jenom rychlá a jednoduchá hesla a sdělení, v novinách si rádi přečteme i rozsáhlejší článek, analýzu či komentář. Vydavatel může na svém internetovém portále upozorňovat na výtah toho nejzajímavějšího z dnešních novin a podnítit tak hledače na internetu, aby si koupili tištěné noviny. Jenže v praxi to tak bohužel často nechodí.
Výhodou internetu je větší aktuálnost informací než v novinách. Ne vždy ovšem rychlost prospívá kvalitě sdělení.

schránka

Přicházíme o chvilky na čtení

Jak to tedy dopadne s tištěnými novinami a jejich elektronickou verzí? Názory jsou různé. Doba se dnes zrychluje. Je i otázkou životního stylu, do jaké míry se noviny budou číst. Ačkoli mnozí varovně zvedají prst, že mladá generace málo čte, na druhé straně je vidět mnoho různých projektů podporujících čtení a velmi úspěšných. Pokles čtenosti novin souvisí i se změnami lidských zvyků. Dříve například v Praze jezdilo mnohem více lidí ráno do práce městskou dopravou a mělo možnost si během cesty čas přečíst noviny. Dnes spousta lidí jezdí do práce autem a o tuto jedinou možnost, jak si v klidu přečíst noviny, přichází. K novinám se dostane až večer po příchodu domů – to už ale většinou raději shlédne televizní zprávy.

Chvilky klidu na toaletě

Po únavném pracovním dni většinou chybí síly věnovat pozornost náročnějšímu čtenému textu. Zkuste si proto vychutnat chvilky na čtení novin i ve svém panelákovém bytě. Někdo rád čte na toaletě. Jedině tam ho nic neruší, nerozptyluje. A proč ne? Pro spoustu lidí je to jediná cesta, jak nahlédnout do denního tisku. Asi nikdo si nečte noviny večer v posteli – kdo má chuť sáhne raději po knize. Pravda ale je, že noviny jako hmatatelné médium, které si můžeme osahat a očichat, by z našeho života neměly vymizet. Dejte proto místo u sebe doma v paneláku i ve svém životě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..