Bylinkový čaj z přírody

Na mnohé neduhy zdraví není nutné brát léky, zejména lehčí nachlazení nebo i jiné nemoci se dobře dají vyléčit čajem z bylinek. Ne samozřejmě jedinou univerzální směsí bylinek, ale čajem z konkrétní rostliny. Ještě stále se bylinné čaje prodávají v potravinách nebo lékárnách, ale můžeme si je připravit i sami, když si ve vhodném čase a na vhodném místě v přírodě nasbíráme a usušíme.

V blízkosti frekventovaných silnic mohou být rostliny vystaveny nadměrnému prachu i výfukovým exhalacím, proto je lepší je sbírat na odlehlejších místech, kde je příroda čistší. Je důležité si však uvědomit, že příroda není místem, které je volně přístupné každému a každý si tam může sbírat nebo dělat co chce. Každý kus pozemku, lesa či louky má svého konkrétního vlastníka a je jeho právem tu pěstovat, chovat nebo sbírat plody. Tak jako nemůžeme přijít k poli a natrhat si z pěstované úrody, jako nemůžeme z louky odvézt dobytek, tak i sběr lesních plodů nebo trhání bylinek na cizím pozemku si nemůžeme dovolit.

Jistě, pokud na louce odtrhneme několik rostlin heřmánku, jitrocele či smetanky lékařské nebo řepíku, asi by to nikomu nevadilo. No pokud projdeme celou louku, vytrhneme vše, co uvidíme a domů si vezmeme za koš léčivých rostlin, nemůžeme se divit, že nás majitel takové louky bude hnát. Zejména pokud sám je sběračem léčivých rostlin a právě za tím účelem se stará o svůj pozemek. Proto je třeba si předem zjistit, komu patří louka, kterou jsme si na sběr léčivek vybrali a zajistit si jeho souhlas.

Další možností je mít svou vlastní zahradu a na ní nechat prostor pro trávník. Pokud nebudete takovou byť malou louku sekat na nízký anglický střih a na jaře ji necháte volně růst, možná se budete divit, jaké různé pestrobarevné květiny a jaké různé byliny vám na ní vyrostou.

Bylinný čaj z vlastní zahrady

Na seno se louky sekají někdy v květnu, když kvetou kopretiny. Pokud nechcete trávu sekat na seno ani krmení a využijete ji v zahradě spíše jako mulč na záhony zeleniny, neskoste všechnu trávu najednou. Tím zajistíte, že se rostliny vysemení, zajistíte jejich další růst. A i to, že stále budete mít na louce bylinky, které můžete sbírat a sušit. Pak si máte možnost kdykoliv uvařit chutný bylinkový čaj, ať už pro dobrou náladu nebo pro uzdravení.

Takto ušetříte peníze za nákup balených čínských a indických čajů, připravíte si pokaždé nápoj se zajímavou chutí a postaráte se o své zdraví a imunitu. A nakonec i samotný pobyt na čerstvém vzduchu při sklizni bylinek vám zlepší náladu i zdravotní stav. A pro děti to může být skvělá zábava, ne jen učení se, že kdysi jsme neměli lékárny a tabletky, ale vše pro nás rostlo v přírodě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..