Bezbariérový byt v paneláku? Žádný problém!

Osob se zdravotním postižením, které potřebují při pohybu vozíček, je mezi námi velké množství. Potřebují bydlet bezbariérově. Vybudovat a zařídit bezbariérový byt, který by pěkně vypadal a splňoval všechny funkční požadavky, se dá ale i v paneláku. Stačí jenom promyslet a naplánovat vhodnou rekonstrukci.

Dvakrát plánuj a jednou dělej

Přísloví „dvakrát měř, jednou řež“ platí v případě rekonstrukce panelákového bytu na bezbariérový více, než kdekoli jinde. Skutečně se vyplatí si vše pečlivě dopředu promyslet a naplánovat. Ideální je, když se handikepovaný člověk, který bude v bytě bydlet, poradí s projektantem a architektem o přestavbě. Vysvětlí mu všechny svoje požadavky a potřeby a architekt na ně následně bude brát ohled při tvorbě projektu. Nevzniknou potom nepříjemná překvapení, která budou hendikepované osobě komplikovat život v bytě.

Kvalitní podlaha odolná proti oděru

Na co si je tedy třeba dát pozor? Především je třeba vybudovat kvalitní podlahu, která bude odolná poškrábání a nebude kluzká. Je třeba počítat s tím, že po ní bude jezdit mnohokrát denně vozíček. Nabízí se proto plovoucí podlahy nebo linoleum. Pro obě varianty už výrobci nabízejí materiály, které jsou velmi odolné oděru a nezničí je ani kola vozíků. Na koberce raději zapomeňte, nejsou pro pohyb vozíku příliš vhodné. V koupelně a na toaletě je ideální dlažba, i zde je ale třeba myslet na to, aby neměla kluzký povrch.

Pracovní stolek na kolečkách

Samozřejmostí je, že je třeba při rekonstrukci vybourat zárubně dveří a prahy, aby nic nebránilo přejíždění vozíku po bytě. Dveře musí mít šířku minimálně 90 centimetrů, aby jimi mohl vozík bez problémů projet. Výbornou myšlenkou je propojení kuchyně s obývací místností v jeden větší prostor. Je dobré zvolit raději menší jídelní stůl, aby vznikl dostatek místa pro pohyb vozíku. Výbornou myšlenkou je pořídit menší pracovní stolek na kolečkách, který vozíčkáři poslouží jako servírovací stolek pro přenášení jídla a zároveň i pracovní deska pro různé aktivity. Může si ho bez potíží převést kamkoli bude potřebovat.

Související:  Ucpaný odpad v kuchyni nebo koupelně: Poradíme si i bez odborníka?

handicap

Bytelný, ale snadno přemístitelný nábytek

Kuchyňská linka by měla splňovat ergonomické požadavky. Potřebám vozíčkáře musí vyhovovat výška desky, spodní skříňky, moderním trendem je elektrické otevírání šuplíků. Bezbariérovost bytu také nespočívá jenom v přechodech mezi jednotlivými místnostmi, ale i v celkovém uspořádání nábytku a bytu. Je třeba myslet na to, že se vozíčkář musí bez potíží dostat do všech zákoutí bytu. Takže všude třeba počítat s prostorem 90 centimetrů, aby vozík mohl projekt. Znamená to volit spíše jednodušší, bytelnější nábytek, který se snadno skládá a variabilně kombinuje a také se dobře stěhuje. Třeba konferenční stolek v obývacím pokoji by měl být na kolečkách, aby ho bylo možné v případě potřeby posouvat, zrovna tak stolek pod počítač. Skříňky by měly být dole. Pro vozíčkáře musí být jejich otevírání dosažitelné bez cizí pomoci.

Koupelna i toaleta v jednom

Samostatnou kapitolou je podoba koupelny a toalety pro vozíčkáře. Vzhledem k získání prostoru pro průjezd vozíku, je efektivnější obě místnosti spojit do jedné. Umyvadlo by mělo mít ergonomický tvar a musí se dát s vozíkem podjet. Věšáky, úchytky musí být dosažitelné z vozíku. Dveře koupelny se otevírají ven, pro případ, že bude vozíčkář potřebovat pomoc. Sprchovací prostor musí být sjízdný, s odtokem v podlaze a spádem. Ovládací prvek sprchové baterie umístěný na boku sedátka. Toaleta může být závěsná, s umístěnými madly, napravo i nalevo od toalety by měl být prostor pro pohyb vozíku alespoň 95 centimetrů.