Balkónový nábytek v zimě

Balkon na bytovce je pro mnoho lidí jediný způsob, jak trávit trochu času venku, mimo čtyřech zdí. Nejčastěji jsou místem, kde jsou pěstovány květy a u těch rozhleděnějších i zeleniny pro vlastní spotřebu. Balkon je také místem oddechového posezení. Nábytek využíván pro tyto chvíle vyžaduje naši péči zejména v zimě.

Moci si vychutnat ranní čaj nebo odpolední kávu je k nezaplacení, když váš balkon nesměřuje do rušné ulice. Tehdy se dá v klidu posedět a pozorovat život kolem nebo si přečíst pár stran v knize. Modernější s tabletem v ruce, připojeni k WiFi, sledují své oblíbené informační kanály. Taková idylka však funguje jen od jara do podzimu a s přicházejícím zimou raději sedíme v teplém obýváku.

Ale neměli byste zapomínat na svůj balkonový nábytek, ani když jej nepoužíváte. Zima, mráz a sníh jsou totiž nepříjemné nejen nám, lidem, ale také materiálům, ze kterých bývá nábytek na balkóny vyráběný.

Nejvíce odolný se zdá být plastový nábytek. Snadno se udržuje a netřeba ho chránit před vlhkostí. Má však jednu nectnost. V teplotách pod nulou bývá křehký. Položit horký šálek na zmrzlý stolek nebo se pohodlně usadit do křesla ztuhlého mrazem může znamenat jeho destrukci. Často slabý úder (při úklidu) může znamenat zlomený dílec. Plastový nábytek byste na balkoně neměli v zimě používat vůbec nebo jej na zimu uklidit do chodby či sklepa.

Mráz vůbec nevadí kovovému nábytku, zato je mnohem citlivější na vlhkost. Ta se dostane i do skrytých zákoutí a způsobí korozi. Železné konstrukce nejdříve začnou na povrchu měnit svou barvu do oranžovo-červena až hněda, zejména na nýtovaných nebo šroubových spojích. Tato barva ale znamená i oslabení konstrukce a po letech může způsobit úraz zlomením nosné části. Kovový nábytek byste měli také během zimy nebo deštivých období z balkonu odložit.

Související:  Hezčí bydlení s obrazy

Velmi oblíbený je na balkony dřevěný nábytek. K dostání je opravdu v širokém sortimentu a šikovný kutil si ho dokáže vyrobit i sám. Jeho trvanlivost a odolnost vůči počasí závisí jednak na tom, jaké dřevo bylo použito při jeho výrobě, na druhé straně od toho, jak bylo dřevo ochráněno před škůdci a počasím. Neboť kromě vlhkosti mu škodí i dřevokazný hmyz a plísně.

Oblíbené je teakové dřevo, z našich dřevin akátové, případně bukové a dubové. Jsou tvrdé a po vysušení hodně vydrží. Mnohem snadněji se vyrábí z měkkého smrkového dřeva, ale takový nábytek má životnost jen pár let. Pokud se chystáte si vyrobit židle na balkon sami, zvolte raději dřevo z červeného smrku (modřín), pro vyšší obsah pryskyřice má delší životnost.

Pokud plánujete svůj dřevěný nábytek na balkoně nechat přes zimu, měli byste ho na podzim ošetřit. Ideálně napouštěcím olejem nebo tenkovrstvou lazurou. Ty se vsáknou do hloubky a ochrání dřevo před škůdci i hnilobou. Pokud máte dřevěný nábytek natřený barvou, tu opravte na jaře. Někdy nestačí jen přetřít novou vrstvou, poškozený lak je třeba obrousit, případně vytmelit a tak nabarvit. Dobře ošetřený dřevěný nábytek vydrží i desítky let.

Když věnujete trochu času ošetření svého balkonového nábytku, přečká bez problémů i zimu se sněhem a mrazem na balkoně a na jaře si budete opět moci vychutnat svou pohodu na čerstvém vzduchu.